19. jaanuar 2001, 00:00

Eesti suurimate linnulihatootjate ASi Tallegg ja ASi Ranna Linnukasvatus bilansid näitavad sadadesse tuhandetesse kroonidesse ulatuvat kahjumit. Talleggi peadirektori Ants Käsperi sõnul jõuab kätte toodangu hinnatõus. ?Ma ei usu, et linnukasvatus 1996. a jooksul välja sureb, aga ega mul selles osas mingit kindlustunnet pole,? väitis Käsper. Tema hinnangul pole võimalik linnukasvatuse tulevikku Eestis prognoosida seni, kuni turg on täiesti reguleerimata ja allub välisturu kaootilisusele.

Hetkeseis: linnukasvatus eksisteerib vaatamata varasematele raskustele edukalt edasi. ASi Tallegg möödunud aasta kasum oli 36 mln krooni, mis on 239% enam kui 1999. a ning käive jõudis 372 mln kroonini, mis on 23% enam kui 1999. a.

Eesti on Hiina jaoks esialgu vaid väikeettevõtjate mängumaa. Samal ajal võib Eestist kujuneda hiinlaste jaoks hüppelaud Euroopasse. Eesti pole aga hiinlastele soodsaid investeerimistingimusi pakkunud. Hiina kuulub nende välisriikide hulka, kelle kodanikud peavad Eesti viisat taotlema mõnest välisesindusest. Kui ärimees on suutnud Moskvast, Helsingist vm pärast mitmenädalast ooteaega viisa hankida, siis on see küll mitmekordne, kuid korraga vaid 20 päevaks. Tähtaja pikendamiseks peab ärimees uuesti üle Eesti piiri minema. Parem pole olukord ka Eesti elamis- ja töölubade osas. Mullu olid kehtivad load 54 hiinlasel. Esialgu antakse elamis- ja tööluba vaid ühele-kahele Eestis hiinlaste asutatud ettevõtte juhile. Ülejäänud ettevõtte töötajad peatuvad siin mitmekordse viisaga ja käivad iga kuu korraks Narva piiri taga. Eesti ettevõtteregistris on arvel 108 osaliselt või täielikult Hiina kapitalil põhinevat firmat.

Hetkeseis: viie aastaga pole olukord töö- ja elamislubade taotlemisel paranenud. Mõne Aasia riigi kodanikud peavad elamis- ja tööluba ootama aasta, sest kvoot on antud näiteks konkreetsele piirkonnale, kuhu kuulub mitu riiki, ehk loa saavad üksikud ja põhimõttel, kes ees, see mees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing