Pensioni teine sammas muutub kohustuslikumaks

24. jaanuar 2001, 12:33

Valitsuse otsusega muutub pensionisüsteemi teine sammas kohustuslikuks neile, kes tööturule tulevad, kõik praegused töötajad aga saavad pensionilisa kogumise vabatahtlikult otsustada.

Seni nägi eelnõu ette, et teine sammas on vabatahtlik kõigile. Vabatahtlikkuse on hukka mõistnud nii ametiühingud kui ka mõned majandusanalüütikud. Samas on aga Reformierakonna fraktsiooni juht riigikogus Jürgen Ligi avaldanud arvamust, et teist sammast ei ole üldse vaja.

Eile valitsuses toimunud hääletuse tulemusel teeb vastav komisjon kogumispensioni seaduse eelnõusse paranduse, mille järgi peavad esmakordselt töötama hakkavad noored inimesed maksma oma palgast 2% kogumispensioniks. Riik lisab sellele omalt poolt töötaja brutopalgalt makstava sotsiaalmaksu arvelt 4%.

Kõigile praegustele töötajatele on kavandatava teise sambaga liitumine vabatahtlik, kuid kui keegi on korra juba selle kasuks otsustanud, siis maksetest loobumine ei ole enam võimalik.

Pensionisüsteem koosneb praegu kahest sambast. Esimene on riiklik pension, mida finantseeritakse ettevõtte palgafondilt võetava sotsiaalmaksu osast (20%). Kolmandaks sambaks nimetatakse vabatahtlikku tulumaksusoodustusega kogumispensioni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing