Saastemaks viib ettevõtted pankrotti

25. jaanuar 2001, 08:07

Mitmed Eesti ettevõtted ähvardavad keskkonnamaksu jätkuva tõstmise korral tootmise lõpetada ja tuhanded inimesed töötuks jätta, keskkonnaministeerium loodab aga maksude abil mõjutada ettevõtteid euronõuetele vastavalt meie loodust kaitsma, kirjutab Eesti Päevaleht.

Keskkonnaministeeriumi nõuniku Eva Kraavi sõnul on kava kohaselt tänavu kehtima hakkav keskkonnamaks paljuski surve- või mõjutusvahend, sundimaks saastajaid loodushoiuks rahakotti kergendama.

Ettevalmistamisel oleva saastetasu seaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt kasvab saastetasu kuni aastani 2014 igal aastal 20 protsenti, vee erikasutusmaks kümme protsenti ja maavarade kaevandamismaks viis protsenti.

?Muul moel kui suurte summadega pole võimalik saastajaid korrale kutsuda ja kui me keskkonnasõbralikumaks ei muutu, ei ole meil asja ka Euroopa Liitu ja maailmaturule. Samas anname me ettevõtetele võimaluse asendada saastetasu tõhusate meetmete kasutuselevõtuga,? selgitas Kraav.

Kaubandus- Tööstuskoja majanduspoliitika- ja õigusosakonna juhataja Reet Teder ütles, et asenduspakkumine ei ole päriselt selline, nagu välja käiakse. ?Keskkonnaministeeriumi arvestused rajanevad 1999. aasta seisul, aga paljud ettevõtted on just eelmisel aastal keskkonnasõbralikesse seadmetesse investeerinud,? ütles Teder. ?Seega ei arvesta ministeerium tegelikku olukorda.?

Tederi hinnangul võib keskkonnaministeeriumi kava saada saatuslikuks mitmele põlevkiviga tegelevale Ida-Virumaa ettevõttele. ?Tuleb sulgeda kaevandusi ja töö võivad kaotada tuhanded, aga sellesse suhtutakse meil traditsiooniliselt kergekäeliselt,? märkis Teder.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing