Iirimaad ohustab energianappus

21. veebruar 2001, 11:14

Välisinvesteeringute suur sissevool koos buumiga elamuehitusturul kasvatas Iirimaa elektrienergia tarbimist ainuüksi läinud aastal 6,8%, tehes sellest Euroopa kõige kiiremini kasvavama turu. Samas on see olemasoleva elektrisüsteemi koormuse viinud praktiliselt maksimumini, ohustades Iirimaad energianappusega, kirjutab tänane Financial Times.

Vajadus täiendavate võimsuste järgi langeb ajale, mil paralleelselt käib Euroopa elektrienergiaturu liberaliseerimine, millelt kõik piirangud peavad kaduma aastaks 2005. Iirimaal võib uute tootjate turuletulekut takistada aga elektri hinnale inflatsiooni ohjeldamiseks kinnitatud ülempiir.

Iirimaal on Soome ja Kreeka järel elektrienergia ELi odavamaid. 1985. aastast on elektri hind tõusnud vaid 3,5%, samas kui inflatsioon on olnud 45%. Alates 1987. aasast on aga elektrienergia nõudlus kasvanud 10 000 gigavatilt 23 000 gigavatile.

Nii nagu Amsterdamis jt Euroopa linnades on Dublini energiasüsteemidele proovikiviks saamas täiendav koormus võrguserveri keskustest, mille jahutussüsteemid neelavad energiat võrdselt väikelinnaga.

Praeguse olukorra, kus reservvõimsused on langenud vaid 10%-le ülesseatud võimsustest, on tinginud investeeringute puudumine uute võimsuste rajamisse, kuna ?keegi ei osanud ette näha, et turg sellise kiirusega kasvada võib?, kirjutab FT.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing