Bo Kragh: Handelsbankeni huvi Balti turu vastu pole raugenud

Inno Tähismaa 26. veebruar 2001, 18:08

Intervjuu Svenska Handelsbankeni (SHB) asepresidendi Bo KraghÞga.

Kuidas vaatab SHB oma peamiste Skandinaavia konkurentide, SE-Bankeni ja Swedbanki ühinemisele ning võimalikele arengutele Eesti pangandusturul?
Jälgime tähelepanelikult, tekib ju liitumisel suuruselt teine pank Skandinaaviamaades Nordea järel. Viimase nelja aasta jooksul on SHBd üritatud laulatada mitme erineva pangaga ning sealhulgas ka SE-Bankeniga. Möödunud aastal ütles Swedbank välja, et SHB ja Swedbanki liitumine oleks positiivne. Ei üht ega teist pole toimunud.

SEB Swedbank on sunnitud müüma kas Hansapanga või Ühispanga, sest välistamaks monopoli teket ei luba Eesti Pank liita kaht suurimat Eestis asuvat panka. Kas SHB on huvitatud panga omandamisest Eestis?
Võiks öelda, et SHBl on olnud huvi Eesti pangandusturu vastu juba 80ndate lõpust-90ndate algusest ning see pole praegugi raugenud. Kuid seda, mida SHB teeb või ei tee selles konkreetses situatsioonis, ei saa ma kommenteerida. SEB Swedbank on tõepoolest sunnitud müüma kas Ühispanga või oma osaluse Hansapangas.
Olukord on pisut keerulisem ? mängus on nii Eesti, Läti kui Leedu kaardid ning igas riigis on asjad isemoodi. Võib-olla Läti ja Leedu võimud nõustuvad nende kahe ühinemisega. Kui näiteks liituvad Hansabankas ja Vilniaus Bankas, oleks ühinenud panga turuosa 43%. Lätis oleks ühinenud panga käes veidi üle kolmandiku pangaturust, kuid Eestis oleks selle osa juba üle 80%. Eesti Panga otsus on täiesti mõistetav. Samas on ka Lätis ja Leedus mõningaid probleeme ja need puudutavad liisingufirmasid ? SEB Swedbanki omandusse jäävatele liisingfirmadele kuuluks ligikaudu 80% liisinguturust. Seetõttu tuleb SEB Swedbankil midagi müüa nii Eestis, Lätis kui Leedus.

Olete mitmel korral öelnud, et Handelsbankeni põhimõte on kas kõik või mitte midagi. Novembris 1999 ütlesite, et SHB ei ole suure tõenäosusega huvitatud ei Hansa- ega Ühispanga ostmisest, sest neist kui börsiettevõtetest ei ole võimalik kätte saada 100% protsenti aktsiatest. Nüüd aga avaneb SHBl selline võimalus ? näiteks Ühispank ei ole börsil ning enamik aktsiatest on SE-Bankeni käes.
Ma ei saa seda kommenteerida. Mis puudutab Ühispanka, siis SEBi omanduses on tõepoolest valdav osa aktsiatest, 97,4%. Kui aga räägite Hansapangast, siis Swedbankile kuulub sellest 57%. Võimalik ostja peab arvestama ka teiste omanikega, kellele kuuluvad ülejäänud aktsiad. See pole aga nii lihtne. Peale selle puudub Eestis nagu Lätis ja Leeduski selline seadus, mis lubab ühel omanikul, kelle käes on 90% aktsiaid, sundida ülejäänud aktsiaomanikke müüma oma osalust talle. Seetõttu on tekkinud situatsioon mõneti naljakas ? SEBi käes ei ole kogu aktsiapakki üheski talle kuuluvas Balti pangas. Võib-olla seda seadust muudetakse.
Ma näiteks ei ole aga 100protsendiliselt veendunud, et SEB Swedbank just Ühispanga müüki paneb. Hansapank on palju tugevam ja rentaablim, peale selle on ta üllatavalt autonoomne pank ? ta tegutseb suhteliselt iseseisvalt, ei ole ka Swedbank oma inimesi Hansapangas juhtivatele kohtadele nimetanud. Samas SE-Bankenil on kõigis kolmes Balti pangas vähemalt üks oma inimene ning juba kaks aastat käib intensiivne Ühispanga integreerimine SEB Grupiga. SE-Bankenil on võib-olla raskem loobuda Ühispangast. Ühispank on samas harjunud välismaise juhtimisega ning temal oleks kergem uut omanikku omaks võtta. Üks on aga selge ? SEB Swedbank peab loobuma kas Hansapangast või Ühispangast Eestis ning ühest või teisest liisinguorganisatsioonist nii Lätis kui Leedus.

Kes võiks olla võimalik ostja?
Hindaksin Hansapanga tähendust Eestile samaväärseks Nokia tähendusega Soomele. See on nagu Eesti riigi majanduslipp. Ent nii Hansapanga kui ka Ühispanga ostja peab vaieldamatult olema tugev pank. See võib olla mõni Skandinaavia pank, kuid ma ei välistaks ka näiteks Hollandi ega ka mõnd USA panka.

Intervjuu vahendas Äripäeva arvamustoimetaja Aili Sandre.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing