Leedu kahtleb Eestist tulnud raha taustas

06. märts 2001, 11:15

Leedu rahandusministeerium on avaldanud kahtlust, et osa Leedusse investeeritud või Leedu ettevõtetele laenatud Eestist tulnud rahast on pärit Leedust ning kaalub võimalust jätta täitmata mõningad Eestiga sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingu punktid.

Pärast seda, kui Eestis kaotati tulumaks, kasvasid Leedu ettevõtete laenud Eestist 1,3 miljardi litini ehk 5,46 mld kroonini. Eestist tulnud investeeringud kasvasid ligi kaks korda 341 miljonilt litilt 668 miljoni litini ehk 2,8 mld kroonini.

Leedu välisministeeriumi majandusosakonna direktor Romas ?vedas väidab, et pärast tulumaksu kaotamist ei maksa Leedus tegutsevad Eesti firmad tulumaksu ei Leedus ega Eestis. Eesti firmadel, kes tegutsevad Leedus ja ei maksa tulumaksu, on kergem konkurentsis püsida. Niisuguse arvamuse esitas Leedu välisministeeriumi juhitud delegatsioon Balti ministrite nõukogu majanduskomitees 6. veebruaril Eesti esindajatele.

Leedu rahandusministeeriumi maksude osakonna direktor Vitas Vasiliauskas kinnitab, et ka Leedu ettevõtted, kes asutavad Eestis filiaale või tütarettevõtteid, maksavad vähem tulumaksu.

?vedas väidab, et Balti riikide kolmepoolne leping ?Tulude ja kapitali topeltmaksustamise ja fiskaalrikkumiste vältimisest? oli alla kirjutatud ja kehtib ainult vastavate maksusüsteemide olemasolul. ?Seepärast võib Leedu pärast tulumaksu kaotamist Eestis loobuda selle lepingu täitmisest,? argumenteerib ?vedas. Selliseks sammuks piisaks valitsuse otsusest.

Leedu Panga andmeil laenasid Leedu ettevõtted 2000. aastal Eestist 1,3 miljardit litti (5,46 mld krooni). Leedu Panga arvates näitab see arv, missugusele summale on laenulepingud sõlmitud, aga see veel ei tähenda, et see raha on tegelikult Leedusse jõudnud. Hr Vasiliauskast hämmastab ka asjaolu, et Eesti tõusis 2000. aastal neljandale kohale otseste investeeringute mahu poolest Leetu. 2000. aasta jooksul kasvasid Eesti investeeringud 341 miljonilt litilt 668 miljoni litini, investeerijate arv aga 72lt 87ni.

?Näis üsna kummaline, et kuulutades tulumaksust loobumist, tõendasid eestlased meile kaks tundi vastupidist,? kommenteerib kohtumist ?vedas. Eesti poole sõnutsi on Eestis tulumaks olemas, ainult et seda tasutakse siis, kui ettevõte maksab välja dividende või muid ettevõtlusega mitteseotud summasid.

Loo autor on Verslo ?iniose ajakirjanik Audrius Gel?inis

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing