Väikesadamad seisavad valiku ees

06. märts 2001, 08:58

Pärnumaa rannikul on üle veerandsaja väikesadama, millest valdava enamiku omanikud ei kujuta ette, milliseks võiks kujuneda nende tulevik, kirjutab Pärnu Postimees.

Möödunud nädalal oli väikesadama liidu infopäeval põhjalikult juttu, milliseid nõudeid sadamaile esitatakse ja kui palju see maksma võiks minna, et lihtne paadisadam nõuetele vastavaks ehitada.

?Tahame, et väikesadamad Eestis areneksid, ehkki kasuliku äriideena õigustavad end tõenäoliselt vähesed,? ütles väikesadamate liidu juhatuse esimees Jaak Reinmets.

Pärnumaa väikesadamad on üldiselt seotud kalapüügina. Enamik neist ehitati kolhooside ajal rannal tegutsevate kalatöötlemistsehhide juurde, sageli rajati sadamakaid vaid ehituste vundamendiplokkidest ning pole ime, et need lagunema ja varisema kipuvad.

?Tööosakute eest erastatud sadamatel puudub õige peremees,? leidis Reinmets.

Kalasadamatena rajatud ehitiste tulevik on ebakindel mitmes mõttes. Kui maavalitsuse majandusosakonna juhataja Raivo Kukk nentis, et sadamate kui infrastruktuuri arenguks võib raha taotleda SAPARDi programmist, leidsid kalurid, et isegi kui suurema osa rahast abi korras saab, pole rannakalurid praegu võimelised nõutavat omafinantseerimist lisama.

Turismisadamatena end ära majandada on vähe lootust, sest meie suvi on lühike ja vajalikud investeeringud suured. Pärnuga konkureeriva kaubasadama ehitus on aga hoopis hirmkallis ning selleks sobivaid paiku rannikul vähe.

Euroopa Liidu nõuete kohaselt peab iga sadam pilsivett, kasutatud õlisid ja jäätmeid tasuta vastu võtma, sadama akvatoorium ja sissesõit peavad olema varustatud navigatsioonimärkidega, mis võivad praegu veel olla mittestandardsed.

Keskkonnateenistuse kalanduse peaspetsialisti Mart Arula hinnangul pole neil sadamail, mille arengut ei finantseeri vald või riik, erilist perspektiivi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing