Epp Kiviaed: Eesti Statoil ei müü solki

16. märts 2001, 10:24

'Statoil on läbi aastate olnud Eesti tarbijate silmis kütuseturu kvaliteedijuht ja me tahame selleks ka jääda - me ei müü solki', kirjutab SL Õhtulehe arvamusleheküljel Eesti' Statoili peadirektor Epp Kiviaed.

Autode Müügi- ja Teenidusettevõtete Eesti Liit (AMTEL) pole tänaseni avalikustanud, milline laboratoorium tegi testid, mis väidetavalt näitasid Eesti autokütuste viletsat kvaliteeti ja miks läks selleks üle 100 päeva. Ei ajakirjanikele ega ka süüdistatavaile kütusefirmadele pole näidatud analüüside ametlikku dokumentatsiooni koos laboripoolsete järeldustega.

Aastaid autokütuste alal töötanud inimesena võin aga ühte öelda ilma neid pabereid nägematagi - analüüsi tulemusi ei saa kommenteerida emotsioonidele tuginedes. Bensiiniproovide puhul on tegemist keemia kui täppisteadusega, kus valitsevad kindlad reeglid. Reeglite kohaselt on igal mõõtmisel ja testil ka oma lubatud veamarginaal. Rahvusvaheliste normatiivide kohaselt on sama partii kütuse analüüsil eri laboris oktaanarvu mõõtmise puhul RON-meetodil lubatud veamarginaal 0,7 ühikut ja MON-meetodil 0,9 ühikut.

Vaadates ainust AMTELi poolt seni avalikustatud paberit - lühikest tabelit testide tulemustega - selles valguses, saab täie kindlusega öelda, et vähemasti Eesti Statoili müüdavad autokütused vastasid ka kõnealusel palju kõmu tekitanud korral Eestis kehtestatud normidele. Sama saab öelda ka mitmete teiste uuritud kütuste kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing