Kalifornia oli eile pimeduses, ka täna on oodata elektrikatkestusi

20. märts 2001, 12:05

Esmaspäevane elektrikadumine lõi kõikjal Kalifornias alates Beverly Hillsist kuni Silicon Valleyni jättis restoranilauad pimedusse, autojuhid foorituledeta ja töötajad kontoritesse-tehastesse, kus seoses elektrikatkestusega midagi ei töötanud, teatab Reuters.

'Me lahkusime Iraanist, kus sellised asjad toimusid,' ütles Beverly Hillsi vaibamüüja Solomon Afraim oma poes pärast elektrikatkestust, mistõttu tema kliendid lahkusid poest ostudeta.

San Franciscos toimus elektrikatkestuse ja fooride mittetöötamise tõttu vähemalt üks autoõnnetus. Supermarketid ja teised poed olid õhtul sissemurdmisohus, kuna turvasignalisatsioon ei töötanud.

Osariigi energeetikaregulaatori ISO esindaja Jim Detmers hoiatas, et ka täna võib tulla analoogne päev: kuum ilm hoiab õhujahutuseks elektrinõudluse kõrgena, osariigi loodeosa piiratud hüdroenergiavarudega ja väikesed osariigigeneraatorid on jätkuvalt väljalülitunud. Vaatamata sellele, et osariigi energiavõrku ühendab enam kui kaks tosinat elektrikaablit kogu Ühendriikide lääneosa, Lääne-Kanada ja osaga Mehhikost, teatas Detmers, et elektrikatkestus Kalifornias paneb kõik ühendused Läänes ohtu.

Kalifornias on taas alanud elektrikatkestuste hooaeg. Pärast eilset elektrikatkestust on ka täna oodata üleosariigilist järjestikku teist elektrikatkestust seoses kuuma ilma ja eriti kitsa energiaga varustamisega.

Jaanuarikuine Kalifornia energiakriis viis osariigi kaks suurimat energiatootjat pankroti äärele tänu osariigi 1996 energiaturu dereguleerimisseadusandlusele, kuna nad olid sunnitud müüma tarbijatele energiat turuhinnast kordi odavamalt.

Esmaspäevane energiakriis oli osaliselt põhjustatud energiafirmade finantsraskustest, mistõttu väikesed osariigi generaatorid katkestasid elektritootmise, kuna pankrotiäärel olevad Pacific Gas Electric ja Southern California Edison pole neile juba kuid maksnud energia eest.

Kalifornia Kuberner Gray Davis andis korralduse osariigile osta hädaolukorra energiavarusid spottehingutena, mis läheb maksma orienteeruvalt 50 mln dollarit päev(870 mln krooni).

Päästepaketi nurgakivi ? mitme miljardi dollariline tehing ostmaks enamust osariigi energiavõrgust likviidsusraskustes olevatelt energiatootjatelt ? on jätkuvalt läbirääkimiste objektiks.

USA energeetikaminister Spencer Abraham kordas eile oma hoiatust uutest energiakatkestustest Kalifornias samas kui president George W. Bush teatas oma administratsiooni murest, et energiapuudujäägid võivad levida ka laiemalt Ühendriikides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing