Kross tõukas Meri ja Laari kirjalahingusse

18. aprill 2001, 08:07

Eile presidendi nõuniku kohalt lahkumise avalduse kirjutanud Eerik-Niiles Kross, kes aitas Eestisse tuua hiljem äpardunud raudtee-erastajaks ja USAs tagaotsitavaks osutunud Antonio Angotti, muutus tüliõunaks riigipea Lennart Meri ja peaminister Mart Laari vahel, kirjutab Postimees.

?Pean sinu kohuseks edaspidi hoolitseda selle eest, et valitsuse liikmed ei kommenteeri sellesse tundlikku valdkonda kuuluvaid küsimusi moel, mis võivad anda kahepidiseid tõlgendusi, nagu see on kahjuks E.-N. Krossi puhul,? manitses Meri oma eilses kirjas Laari vaigistama ilmselt siseminister Tarmo Loodust ning teede- ja sideminister Toivo Jürgensoni.

Loodus avalikustas, et just tollane luurekoordinaator Kross mõjutas novembris 1999 tollast piirivalve peadirektorit Tarmo Kõutsi lubama Eestisse hilisem raudtee-erastaja Antonio Angotti, kellele piirivalve näitas kui viisare?iimi rikkujale punast tuld.

Jürgenson aga kritiseeris ajakirjanduses Krossi, kes tegeles küll raudtee erastajate abistamisega, kuid info Angotti krimitaustast ei jõudnud erastamisagentuuri.

Meri aga nimetas nüüd kahetsusväärseks ajakirjanduses Krossi kohale tõusetunud kahtlustusi ning teatas, et andis kaitsepolitsei peadirektorile Jüri Pihlile korralduse selgitada Krossi usaldusväärsust. Meri heitis ka ette, et Eesti Raudtee erastamisel ei ole julgeolekuriskid piisavalt maandatud.

Juba paar tundi hiljem oli Laaril vastus valmis. ?Vabas ühiskonnas peab kehtima muude vabaduste hulgas ka meedia õigus informatsiooni vabalt saada ja tõlgendada,? jättis ta oma ministritele rääkimisõiguse. ?Informatsiooni varjamine ei vii asja edasi,? nentis Laar Merile saadetud vastukirjas.

Presidendi ja peaministri terav kirjavahetus sai alguse vahetult pärast seda, kui avalikkuse surve alla sattunud Kross kirjutas Kadrioru lossis lahkumisavalduse. ?Ei tunne,? vastas ta seejärel TV 3 küsimusele, kas tunneb, et on kahjustanud riigi julgeolekuhuve.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing