Pirita jõgi peidab miljonite kroonide väärtuses kulda

21. mai 2001, 08:36

Vene aja lõpus ebaõnnestusid mitmed katsed purjekatega kuldkelli ja ordeneid Pirita jahisadama kaudu Nõukogude Liidust välja vedada. Piirivalve ja tollitöötajate hirmus jõkke visatud väärisesemed ootavad tänini leidjat, kirjutab SL Õhtuleht.

?1989. aastal visati Pirita jahisadamas ühelt Soome jahilt üle parda umbes 30-40 ordenit ning kulduure,? ütleb vanavarakaupmees Andri Heidmets. ?Suur must kott,? joonistab mees õhus kaare.

Kui nõukogude tollitöötajad purjekale ronisid, viskasid keelatud kaupa riigist välja vedada üritanud soomlased väärtesemed vahelejäämise hirmus jõkke. ?See mõnisada tuhat oli puhtalt nende kahju, kauba eest oli kohalikele juba makstud,? ütleb Heidmets. Tema sõnul tuli sarnaseid juhtumeid Pirita sadamas ette rohkem kui üks.

Toona ei saanud jõe põhja heidetud väärtesemeid välja tuua, sest sadamas passis nõukogude piirivalve. ?Süvendatud seal ei ole, aga vool on asjad aastatega muidugi esialgsest kohast eemale kandnud. Kes tahab, mingu otsigu üles,? soovitab vanavarakoguja.

Lenini ordeni eest maksab Heidmets 3500 krooni. Nõukogude Liidu kangelase kuldtähe tooja saab 10 000 krooni ning sotsialistliku töö kangelase kuldtähe loovutaja poole vähem.

?Ega nad siia ei jää, meie kogujatel on kõik juba olemas. Hinnad määrab nõudmine maailmaturul. Lähiümbrus, Soome ja Põhjamaad on üle küllastunud, põhiliselt liiguvad ordenid ja kuldtähed Ühendriikidesse, aga ka Inglismaale. Venemaal Valgevenes ja Ukrainas on NSV Liidu aumärkidega kauplemine endiselt kriminaalkorras karistatav ja see hoiabki hinna üleval,? räägib Heidmets.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing