Kanada võtab kasutusele termotuumaenergia

12. juuni 2001, 14:09

Venemaa Aatomienergeetika ministeerium esitas Venemaa TA-le maailma esimese termotuumareaktori ITER projekti. Kanada on juba ametlikult taotlenud reaktori paigutamist oma territooriumile.

ITER-i projektist võtsid osa Venemaa, EL, USA, Kanada ja Kasahstani teadlased.
Kütusena kasutatakse sellistes reaktorites liitiumi ja triitiumi (vesiniku üks isotoop). Nii ühte kui teist jätkub elektrijaamadele umbes 70000 aasta tööks.

Termotuuma reaktoris on töö ajal radioaktiivsus 100 korda kõrgem, kui uraaniga töötavates aatomielektrijaamades, kuid töös on korraga nii vähe kütust, et reaktori plahvatuse korral on kahju kümneid tuhandeid kordi väiksem, kui tavalise reaktori puhul.

Lisaks kõigele - töödeldud kütus pole mitte nagu praegused ohtlikud tuumajäätmed, mida peab enne töötlemist spetshoidlates hoidma kümneid aastaid, vaid lihtsalt heelium.

ITER-i teaduslikeks uuringuteks on kulutatud 16 aasta jooksul juba 12 miljardit dollarit (see on tegelikult juba neljas põlvkond termotuumareaktoreid), Kanadasse ehitatav reaktor läheb projektis osalevatele riikidele maksma 3,5 miljardit dollarit.

<#Dni.ru=http://www.dni.ru/more.php?id=18271>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing