Muinsuskaitse hoiatab aardeküttidest rüüstajate eest

20. juuni 2001, 10:34

Kohalike omavalitsuste ja maaelanike abil loodavad muinsuskaitsjad panna piiri viimasel ajal üha hoogustuvale arhitektuurimälestiste rüüstamise lainele, kirjutatakse Kuressaare Kuulutaja internetileheküljel.

Muinsuskaitseinspektsiooni kinnitusel on viimasel ajal järjest rohkem aardekütte hankinud metallidetektori ning käivad nendega mööda Eestimaa põlde, karjamaid ning metsi, otsides maapinnast ajaloolise väärtusega metallesemeid.

?Varanduseotsijad käivad ka mööda vanu külakohti ja taluasemeid, lõhuvad laiali kiviaedu ning majavaremeid ? nii lõhutakse muistseid kalmeid ja ohvripaiku ning tekitatakse Eesti teadusele ning kultuurile korvamatut kahju,? nentis inspektsiooni arheoloogiamälestiste peainspektor Ants Kraut.

Kraut ütles Meie Maale, et Saaremaal avastati aardeküttide tegutsemise jälgi mullu suvel Pöide kandis. Samas ei oma muinsuskaitsjad täpset ülevaadet, kus ja millal aardekütid tegutsenud on. ?Siin-seal on jälgi nähtud, teame ka isikuid, kuid nende kättesaamine ja tegevuse tõestamine on pagana raske,? tõdes Kraut.

Tema sõnutsi on lisaks arheoloogiamälestiste ümbruses sobramisele kõvasti rapitud nii kalmistuid-kabeleid kui ka sõjahaudu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing