Island pürib maailma esimeseks kasvuhoonegaasideta majanduseks

25. juuli 2001, 09:56

Kõrge nafta hind ning Kyoto kliimaleppe eesmärk vähendada kasvuhoonegaase on Islandil andnud uut hoogu vesinikupõhiste kütuste kasutuselevõtu uurimiseks, mille laiem kasutamine võib Islandi muuta maailma esimeseks kliima soojenemist põhjustavate gaasideta majanduseks, kirjutab tänane Wall Street Journal.

Projekti eestvedaja on dr. Bragi Arnason, kes märkas Islandi potentsiaali vesiniku tootmiseks ning hakkas uurima võimalusi selle kasutamiseks kogu riigi majanduse ?kütmiseks?.

Kavast on huvitatud Islandi valitsus ning mitmed suurfirmad eesotsas autotootjaga DaimlerChrysler AG ning kütusefirmaga Royal Dutch/Shell. Euroopa Liidu abiga loodud 6,4 mln dollariline konsortsium plaanib esimese sammuna uuele kütusele üle viia Reykjaviki bussitranspordi. 20 aastaga peaks see laienema kogu transpordile, sealhulgas kalalaevastikule.

Bragi Arnason näeb uues kütuses pääsu naftat eksportivate riikide (OPEC) diktaadist ning räägib päevast, mil Islandist saab Põhjala Kuveit. See on siis, kui Island suudab toota nii palju vesinikku, et seda ka eksportima hakata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing