PM: globaalsed majandusprobleemid toovad hinnatõusu

14. august 2001, 08:33

Maailmamajanduse uperpallid sunnivad ka Eesti majandusinstitutsioone üha uuesti ootusi ja lootusi üle vaatama. Äärmiselt eduka 2000. aasta järel on globaalne majandusjahtumine jõudnud kindlalt ka Eestisse, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Samas on positiivne näiteks Eesti esimese kvartali 5,8protsendiline majanduskasv, mis arenenud riikide majandusseisaku taustal on suhteliselt tugev näitaja. Kahjuks ei saa sellest teha kaugeleulatuvaid järeldusi, sest aasta teine pool tõotab tulla paari protsendipunkti võrra nõrgem.

Globaalsed majandusprobleemid tõid Eestisse ka kiire hinnatõusu. Euroopa loomakasvatuskriis kergitas toiduainete hindu. Suurte naftatootjate kunstlikult kõrgel hoitavad hinnad ja administratiivsed hinnakergitamised on viinud inflatsiooni viimaste aastate kõrgeimale tasemele.

Leevendust pole elukalliduse tõusus niipea näha. Riik ja suuremad monopolid kergitavad lisaks aktsiisidele tuleval aastal ka vee-, gaasi- ja soojahindu. Üks positiivne tulemus inflatsiooniga siiski kaasneb - riigieelarve täitub paremini, kui veel kevadel ennustati.

Peale majanduse jahenemise kimbutab eestimaalasi järgmisel aastal ka maksukoormuse tõus. Maksukoormus, mis viimase nelja aastaga on alanenud kümnendiku võrra, kerkib tuleval aastal töötuskindlustuse rakendamise tõttu taas 34 protsendi tasemele.

Seega ei ole tulevik enam nii roosiline, kui veel mõni aeg tagasi näis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing