PM: valimiskogu peab õnnestuma

05. september 2001, 08:46

Kui 266 omavalitsusjuhti ja volikogude esindajat 21. septembril Estonia kontserdisaali kogunevad, pole neil tõenäoliselt vähimatki soovi jagada koos 101 riigikogulasega vastutust presidendi valimata jätmise eest, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Omavalitsusjuhtide tahe presidendivalimistel sõna sekka öelda on tugevamaid tagatisi, et teostub peaminister Mart Laari poolt tänases Postimehes tõsiseltvõetavaks peetud stsenaarium. Selle kohaselt ei anna valimiskogu Eestile uue presidendi nime. Ja siis peab riigikogu taas üritama presidendivalikus kokku leppida. Ilmselged on selle õnnetuse miinusmärgiga tagajärjed.

Esiteks ei mõistaks rahvas - põhiseadusliku võimu algallikas - selliseid stsenaariume. Riigikogu presidendivalimiste tulemuslikkusesse polnud inimestel niigi erilist usku. Seda võeti pigem kui valimiskogu eelmängu. Valimiskogus endas valimiste läbikukutamine oleks aga uus pretsedent, mis taas kord tõestaks Eesti elanikele, kui räpane mäng käib poliitikas. Seda ajal, mil riigi ja rahva võõrandumine paneb niigi tõsiselt muretsema.

Pole ka vähimatki garantiid, et riigikogus läheks teist korda presidendivalimine edukamalt kui augustis. Siis poleks välistatud ka valimiskogu uus kokkukutsumine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing