Kolmandik Eestist võib saada kaitsealaks

24. september 2001, 08:21

Looduskaitsjad loovad Euroopa Liitu astumiseks hiiglaslikku kaitsealade võrgustikku, mille tagajärjel tekib Eestisse veel tuhandeid hektareid maid ja metsi, kus inimtegevus on piiratud, kirjutab Postimees.

Haruldaste linnuliikide ja rannaniitude poolest kuulsas Matsalu looduskaitseala keskuses on ELi programmi Natura 2000 jaoks juba kaardile joonistatud kaitseala need piirid, mis jäävad Lääne- ja Raplamaale.

Lisaks Matsalule on uue kaitseala kaardile kantud näiteks Osmussaare, Vormsi ja Muhu saar. See tähendab, et tulevikus ei tohi inimene neis kantides teha midagi, mis muudaks ala looduslikku väärtust.

Natura 2000 Lääne- ja Raplamaa pilootprojekti juht Alex Lotman rõhutas, et tegu pole lõpliku variandiga ning paljud praegu kaitseala sisse joonistatud alad võidakse sealt ka välja jätta.

?Aga inimese ellujäämise seisukohalt oleks nende alade kaitsmine väga vajalik,? märkis Lotman. ?Ma pole küll Euroopa Liidu pooldaja, kuid selle projekti nimel teeksin või vanakuradi vanaemaga kaupa.?

Natura Lääne- ja Raplamaa pilootprojekti kõrval toimub võimalike kaitsealade väljavalimine kohalike keskkonnateenistuste koordineerimisel terves Eestis.

Lotman pakkus, et kokku võiks Eesti alast võrgustikuga katta koguni kolmandiku. Ta lisas, et muu Euroopaga võrreldes on Eestis kaitsmist väärivat loodust võrreldamatult rohkem ning seepärast on territoorium nii suur.

Lotman rõhutas, et mingi piirkonna Natura võrgustikku lisamine ei tähenda sugugi, nagu oleks seal kogu majandustegevus keelatud ning inimesed peletataks loodusest välja. Keelatud on ainult tegevus, mis võiks kahjustada elupaiku ja liike, mille kaitseks ala loodi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing