Palts saatis Kallasele vastuseks peegli

Raimo Ülavere 02. november 2001, 15:41

Tallinna linnapea Tõnis Palts saatis rahandusminister Siim Kallasele vastuseks raudkangile peegli, et ?Sa leiaksid üles mehe, kelle tegevus(etuse) tõttu on Tallinna linn viidud olukorda, kus linna arenguks vajalikud investeeringud on suurendatud praeguste mõõtmeteni.?

Kallas taunib Paltsu kavatsust tõsta järgmisel aastal järsult linna laenukoormust. Kallasele saadetud peegel on pea inimese kõrgune, peegli maksis kinni Tõnis Palts.

Järgneb Tallinna linnapea Tõnis Paltsu kiri:

Kallis Siim

Tänan Sind kirja ning linnaeelarve koostamisele kaasaelamise eest. Samal ajal olen hämmingus Su avalduse populistlikest eesmärkidest ja demagoogilistest argumentidest.

Nimelt ei saa majandust tõepoolest arendada eelarvedefitsiidiga, küll aga saab seda kindlasti teha sihiteadlike investeeringutega. Eelarve defitsiit on vaid raamatupidamuslik väljendus. Eelarve defitsiit, ehk siis laenukoormuse suurenemine tekib ka ühe krooni laenamisel.

Tallinna eesmärgiks on investeerida valdkondadesse, mis aitavad kaasa töökohtade loomisele ja efektiivsusele. Nendeks on ettevõtluse arendamine (turism), infrastruktuuride rajamine (teed) ja koolimajade ehitamine. Linnavalitsuse eelarvestrateegia on suunatud avaliku- ja erasektori efektiivsuse tõstmisele.

Juhin tähelepanu, et Tallinna vajadus laenukoormust suurendada tuleneb eelkõige riigieelarve ebaotstarbekast ja mittemajanduslikule arengule suunatud ülesehitusest. Tegelikult on teie tegevus(etuse) tulemusel Tallinn viidud olukorda, kus peame tegema suuri investeeringuid täitmaks riigi funktsioone. Teie võimuses on olnud ja on mõistliku riigieelarvega leevendada Tallinna laenukoormust. Ühe näitena võib tuua investeeringud magistraaltänavatesse, mis sisuliselt on riigi maantee pikendusteks riigile kuuluva ettevõtte Tallinna Sadamad teenindamiseks. Tallinn kulutab nendele teedele igal aastal 50 miljonit krooni selle nimel, et riik saaks Tallinna Sadamast korralikke dividende välja võtta. Palju riik on nendesse teedesse investeerinud?

Teise näitena võin tuua elamuehitusprogrammi, milles riik paneb linnale küll suured rahalised kohustused, kuid milles linn on üksi jäetud.

Soovin teie suurele raamatupidamiskollektiivile edukat tegevust riigieelarve sisulisel mõtestamisel.


Tõnis


Peale selle saadan Sulle suure peegli, et Sa leiaksid üles mehe, kelle tegevus(etuse) tõttu on Tallinna linn viidud olukorda, kus linna arenguks vajalikud investeeringud on suurendatud praeguste mõõtmeteni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing