Eesti pole enam suur Läänemere reostaja

Inno Tähismaa 14. november 2001, 14:42

Homme ja ülehomme, 15.-16. novembrini tuleb hotellis Grand Hotel Tallinn kokku Läänemere Keskkonnakaitsekomisjoni Helcom programmi rakendusüksus, kes tõenäoliselt kustutab Läänemere reostuskollete nimistust kaks Eesti valupunkti.

Eesti on esitanud taotluse, et valupunktide nimekirjast kustutataks põllumajandusliku hajureostuse ärakanne Liivi ja Soome lahe valgalalt. Keskkonnaministeeriumi Helcomi programmi peaspetsialisti Rene Reisneri sõnul on viimastel aastatel põllumajandustootmine ning koos sellega väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamine vähenenud. Allesjäänud tootmine on aga muutunud keskkonnasõbralikumaks, sest saagikuse suurendamise ning põllumajandussaaduste kvaliteedi tõstmise nimel on põllumajandusettevõtted investeerinud uutesse seadmetesse ja tehnoloogiatesse.

Nõu peetakse ka investeerimisvõimaluste üle allesjäänud valupunktide kõrvaldamiseks. Lisaks üheksale Läänemere-äärsele riigile ning vaatlejastaatuses Ukrainale, Valgevenele, Tsehhile ja Slovakkiale osalevad istungil Maailmapanga, Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupanga (EBRD), Põhjamaade Keskkonnakaitse Finantseerimise Korporatsiooni (NEFCO) ja Läänemere Linnade Ühenduse esindajad.

Reisneri sõnul tuleb kogu Läänemere regiooni olulisimate reostuskollete kõrvaldamiseks järgmise kümne aasta jooksul investeerida veel ligi 114 miljardit krooni.

'Eesti peaks sama ajavahemiku jooksul kulutama umbes 8,8 miljardit krooni, et vastata nii Euroopa Liidu keskkonnanõuetele ning täita ka Läänemere keskkonnakaitse konventsiooni soovitusi veereostuse vähendamiseks,' ütles Reisner.

Läänemere keskkonnakaitse konventsiooni täitmiseks võeti 1992 aastal vastu ühine Läänemere keskkonnategevuskava ning määratleti olulisemad Läänemerd ohustavad reostusallikad. Eestist märgiti tollal reostuskolletena kokku 13 valupunkti. Tänaseks on neist kustutatud kolm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing