Euroopa Komisjon hakkab võitlema inglise keele ülemvõimuga

09. jaanuar 2004, 17:01

Euroopa Komisjon kavatseb kulutada miljoneid eurosid, et ennetada inglise keele muutumiseks de facto Euroliidu amelikuks keeleks.

Sellele plaanile tõukasid komisjoni prantslased, kes on mures selle pärast, et pärast mais toimuvat laienemist kaotab prantsuse keel oma tähtsust veelgi, kirjutab The Times.

Komisjon, mis palkab Euroopa Liitu astuvatest riikidest töötajaid, avastas, et 83% uutest töötajatest valdavad inglise keelt ja vaid 24% prantsuse keelt.

Praegu peavad kõik komisjoni kaastöötajad valdama emakeelt ja vähemalt ühte Euroopa Liidu keeltest. Tavaliselt on selleks inglise keel. Komisjon otsustas nüüd, et iga uus kaastöötaja peab enne ametikõrgenduse saamist õppima ära kolmanda keele - milleks on tavaliselt prantsuse keel.

Komisjon, mis vajab 2008. aastaks 5000 töötajat, maksab kolmanda keele õppimise eest. Prantsuse valitsuse pressisekretär teatas: 'Me peame kaitsma prantsuse keelt. Me kaitseme valvsalt Euroopa Liidu olemasolevaid keelestandarde. Liit ehitati 50 aasta jooksul prantsuse keelele ja seda aktivat on tähtis säilitada. Me tahame kindlustada, et Euroopa Liit omaks kahekeelset süsteemi.'

Idee pole aga meelepärane mitte igaühele. Europarlamendi liige Christopher Heaton-Harris ütles: 'See on mõttetu idee ja tühi raharaiskamine. Mispärast prantslased muretsevad oma keele pärast, kui nad juba loobusid rahvusvaluutast?'
Nõudmisi kritiseerivad ka Euroopa Komisjoni kaastöötajate esindajad.

<#Inopressa.ru=http://www.inopressa.ru/details.html?id=16527>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing