Looduse Fond Saaremaa sadama asjus: ministri otsus on kummaline

Inno Tähismaa 21. jaanuar 2004, 14:47

Eestimaa Looduse Fondi esindaja peab keskkonnaministri otsust Saaremaa sadama osa kummaliseks.

?Ministri otsus on kummaline, kuna keskkonnamõju hindamise aruandes mingeid sisulisi parandusi ei ole tehtud, meie vastuväidetele ei ole vastuseid saadetud ja seega mingit diskussiooni asjas ei ole toimunud,? kommenteeris asjade käiku Eestimaa Looduse Fondi keskkonnaõigusabi jurist Kärt Vaarmari. ?Kui minister ootab keskkonnaorganisatsioonidelt diskussiooni ning süüdistab neid asjatus kohtuskäimises, võiks vaidluste lahendamine ka keskkonnaministeeriumi poolt toimuda varasemas etapis,? lisas ta. ?Praegu tundub, et diskussiooni järgi vajadust ei ole nähtud.?

Vaarmari sõnul ei anna praeguseks koostatud keskkonnamõjude hinnang vastust ühelegi olulisele küsimusele, mis tekib olukorras, kus soovitakse rajada süvasadamat kaitsealusesse piirkonda. Ei selgu, kuidas on tagatud looduskeskkonna kaitse võimaliku reostuse eest, kas rajatakse ka lainemurdja ning mida see tähendab nii lahe keskkonnale kui riigi rahakotile ning mis saab sadamast edasi. Kui seni on selgelt ja korduvalt väidetud, et sadama rajamine ei ole seotud püsiühenduse rajamisega Saaremaa ja mandri vahele, siis pärast novembrikuist kohtuotsust, millega tühistati üldplaneering, hakati keskkonnaorganisatsioone süüdistama mitte ainult sadama, vaid ka sillaplaanide purustamises. ?Ootamatult selgus, et need kaks projekti on omavahel vägagi seotud,? lisas Vaarmari, ?ja kui see on nii, siis tuleb hinnata ka nende kahe projekti võimalikku koosmõju.?

Vaarmari sõnul on imelik, et olukorras, kus Tallinna Sadama esindajad räägivad sadama rajamisest tuhandeks aastaks, loodetakse sadama rajamise mõju ära hinnata paari kuuga kevadtalvel, kui meri on jääs ja kallas lume all. ?Proportsioonid on ilmselt valed,? märkis Vaarmari.

Vaarmari ütles, et sisuliselt on minister oma otsusega andnud moraalse toetuse Mustjala vallavolikogule, kes teadaolevalt hakkab reedel tegema otsust sadama üldplaneeringu osas. Seejuures on kohus tühistanud varasema üldplaneeringu kehtestamise otsuse, mistõttu tekib küsimus, kas volikogu tõesti kavatseb üldplaneeringu lihtsalt uuesti kehtestada või viiakse siiski läbi uus planeerimismenetlus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing