PM: Majanduse nõrgem tase hoiab Eestit allergia eest

13. veebruar 2004, 08:15

Euroopat ootab eest üldine allergiaepideemia ning 2015. aastaks on pooled eurooplased allergikud, näitab värske uuring.

Samas eestlastel ja teistel idapoolsetel rahvastel on lootust see kergemalt üle elada, kirjutab Postimees.

Ajalehe The Guardian andmetel kardavad Euroopa meedikud, et Euroopas muutub allergia levik peagi epideemiliseks ning 2015. aastaks on pooled eurooplased allergikud. Allergia vormide ning nende tekkepõhjuste uurimiseks kavandab Euroopa Komisjon 14,4 miljoni euro suurust eriprojekti.

Teismelistel esinevate allergiliste hingamisraskuste pingereas asub Eesti suhteliselt heal kohal - meil on selliseid noori vaid 10,8 protsenti, samas kui Suurbritannias näiteks 32,2 protsenti. Kõige vähem elab noori allergikuid Albaanias: 2,6 protsenti.

Tartu Ülikooli lastekliiniku dotsent Maire Vasar nõustus, et üldine tendents kinnitab moodsa ja urbanistliku elulaadi ning allergia esinemissageduse seost.

«Allergia on veel müstiline ja keeruline,» sõnas Vasar. «Kuid endistes Ida-Euroopa maades on allergiahaigusi siiski selgelt vähem, ehkki meilgi on praegu tendents allergia sagenemisele.»

Ehkki allergia riskitegurid ei ole veel täpselt teada, viitas Vasar toidus leiduvatele lisa- ja värvainetele, tehislikule keskkonnale ning heitgaasirikkale õhule. Oma osa on ka kodutolmulestal.

«Meiegi liigume selles suunas,» hoiatas Vasar. «See ei tähenda, et peaksime pöörduma tagasi sotsialistlikku süsteemi, kuid ilmselt oli siis midagi head, mis meid kaitses.»

The Guardiani andmetel on teistest suuremas allergiaohus ka kontorites töötavad inimesed ning need, kes elavad suurte autoteede lähedal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing