Ragn-Sells: valikkogutud ja taaskasutusse suunatud jäätmete maht kasvas 35 protsenti

16. veebruar 2004, 10:13

Eesti üks suuremaid jäätmekäitlusfirmasid Ragn-Sells AS suunas eelmisel aastal taaskasutusse 35 protsenti enam jäätmeid, kui aasta varem.

Teisese toormena kasutatud jäätmete maht kasvas 6 300 tonnini. Käesoleval aastal prognoosib ettevõte taaskasutatavate jäätmete mahu 50-protsendilist kasvu 10 000 tonnini.

'Jäätmete taaskasutamine saab Eestis tänu vastuvõetud uuele jäätmeseadusele ja Euroopa Liiduga liitumisele kõvasti hoogu juurde,' selgitas Ragn-Sells AS-i juhatuse esimees Rein Leipalu. 'Suurema taaskasutamise eeltingimuseks on valikkogumine - taaskasutatavate materjalide eraldamine muust prügist juba tekkekohas tagab materjalide kvaliteedi ja kõrged taaskasutusmäärad.'

Jäätmete ladestamise kulud Soomes ja Rootsis on viidud maksudega kunstlikult kõrgeks. Uus jäätmeseadus kehtestab Eestis jäätmete ladestamisele kõrgemad saastetasud. 'Kui ladestamine muutub kõige kallimaks, siis see soodustab taaskasutamist, mis on keskkonnahoiu seisukohalt ainuvõimalik tee. See on üks põhjus , miks Soomes ja ka Rootsis taaskasutatakse üle 30% olmejäätmetest, Eestis täna veel ainult 5%,' märkis Leipalu.

Ragn-SellsŽi arendusdirektor Agu Remmelg sõnas, et täna läheb taaskasutamisse peamiselt paber, papp ja plastikpudelid, kuid oluliselt kasvab klaas- ja metalltaara taaskasutuse hulk, seda just praegu menetluses oleva pakendiseaduse tõttu. 'Kui hakkab kehtima nn pandisüsteem, läheb Soome-Rootsi kogemuse põhjas taaskasutusse kuni 90% tagatisrahaga kaetud taarast,' ütles Remmelg. 'Kui inimesi motiveerida taaskasutamisele kaasa aitama, siis teevad nad seda hea meelega.'

Agu Remmelg lausus, et Ragn-Sells on vähendanud miinimumini segunenud olmejäätmete vedu Tallinna Prügilasse, suunates jäätmed Tallinna Jäätmete Sorteerimise Tehasesse (TJST). Ragn-Sells AS annab täna ca ? TJST töö mahust. 'Kuniks Eestis jäätmete valikkogumine alles areneb, tuleb eelistada sorteerimistehast jäätmete prügilasse vedamisele. Nii saab mõnevõrra suurendada jäätmete taaskasutust,' sõnas Remmelg. 'Meie ühiskonna ees seisev peamine eesmärk on aga just valikkogumise jõuline arendamine, sest nii vähendame me käsitöö vajadust jäätmete sorteerimisel ning suurendame oluliselt taaskasutusse suunatud materjalide kogust ja kvaliteeti.'

Eestis tekib ühe elaniku kohta 387 kg olmejäätmeid aastas, Rootsis aga 460 kg. Eesti aastane olmejäätmete maht on 524 000 tonni.

Jäätmekäitlusfirma Ragn-Sells AS (www.ragnsells.ee) on Rootsi perefirma Ragn-Sells AB tütarettevõte Eestis. Ettevõttes töötab üle 190 töötaja. Ragn-Sells"ile kuulub üle 70 eriotstarbelise auto. Ragn-Sells juurutas 2002. aasta kevadel esimese Eesti jäätmekäitlusettevõttena integreeritud kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimissüsteemi, mis tunnistati vastavaks rahvusvaheliste standardite ISO 9001 ja ISO 14001 nõuetele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing