PM: Õhuruumi kaitseleping maksab kümneid miljoneid kroone

01. märts 2004, 08:04

Tõenäoliselt hakkavad Eesti territooriumil paiknema NATO sõjalennukid, mille pakutav kaitse võib riigile maksma minna ligi 100 miljonit krooni aastas.

Kuigi kõik kolm Balti riiki omavad tänu moodsatele radaritele praeguseks täpset ülevaadet nende taevas liiklevatest lennuaparaatidest, ei suuda neist ükski relvastatud lennukite puudumise tõttu sundida loata oma õhuruumis tiirutavat lennumasinat kas maanduma või riigi piiridest lahkuma, kirjutab Postimees.

Balti riikide, st ka Eesti õhuruumi rahuaegse turvalisuse tagamiseks on NATO-l Postimeest konsulteerinud julgeolekupoliitika spetsialistide sõnul põhimõtteliselt kaks võimalust.

Neist esimese korral sõlmiks Eesti kahepoolse koostöölepingu mõne NATO liikmesriigiga, kes eraldaks Eesti õhuruumi rahuaegseks kaitsmiseks oma lahingulennukid. Sellise lahenduse korral tuleks Eestil masinate omanikule hüvitada lennukite lennutunnid, hooldusega seotud kulud, pilootide töötasu ja muud nende kasutamisega seotud kulutused.

Hinnanguliselt võib selline tehing maksta aastas umbkaudu 100 miljonit krooni, kuid hüvitise reaalne suurus võib sõltuvalt konkreetsest saavutatud kokkuleppest kujuneda nii tublisti suuremaks kui ka väiksemaks, osutasid Postimehe allikad.

Teise võimalusena hüvitaks NATO ise oma n-ö ühiskassast õhuturbe tagava riigi või riikide kulutused ning Eestil, Lätil ja Leedul tuleks alliansile maksta vaid mingi teatav osa oma taeva kaitsmisega seotud kuludest.

«See oleks meile tegelikult parim variant,» tähendas üks ekspert, viidates, et just sellist kokkulepet üritavadki Baltikumi diplomaadid Brüsselis hetkel saavutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing