Intrum Justitia: Eesti ettevõtted hilinevad arvete maksmisega üheksa päeva

03. mai 2004, 10:02

Eesti ettevõtted tasuvad arveid keskmiselt üheksapäevase hilinemisega, näitas krediidihaldusteenuste pakkuja Intrum Justitia korraldatud maksetavade uuring.

Üle poole küsitletud ettevõtetest ei ole rahul maksmata jäänud arvete sissenõudmiseks vajaliku seadusandliku baasi tõhususe, raha- ning ajakuluga, märkis Intrum Justitia.

Keskmine maksetähtaeg Eesti firmade poolt väljastatavatel arvetel on 20 päeva ning keskmine raha laekumise aeg alates arve väljastamise kuupäevast nii firmade kui ka eraisikute puhul 29 päeva. Lepinguga fikseeritud maksetähtaja möödudes on veidi üle 40% arvetest veel tasumata. 60 päeva möödudes on tasumata veel üle 10% arvetest.

'Samas on maksekultuur võrreldes varasemate aastatega paranenud. 2000. aastal Intrum Justitia poolt läbi viidud maksetavade uuringu kohaselt viivitasid Eesti firmad arvete tasumisega keskmiselt 14 päeva. Arvete keskmine maksetähtaeg on aga pikenenud 17 päevalt 20-le päevale,' kommenteeris Intrum Justitia ASi juhataja Ivar Tammemäe.

Uuringu kohaselt on 60% Eesti ettevõtetel keskmised või suured likviidsusprobleemid. Iga kuues ettevõte tunnistab, et kardab tõsiselt oma püsimajäämise pärast.

Ligi 70% ettevõtetest hindab võlgade sissenõudmiseks vajalikku seadusandlikku baasi ebapiisavaks nii tõhususe kui ka ajakulu osas.

Eesti ettevõtted vaatavad tulevikku tagasihoidliku optimismiga. 38% ettevõtjatest arvestab majanduslike raamtingimuste positiivse mõjuga oma äritegevusele. Iga neljas ettevõte loodab positiivseid tulemusi seoses muutuva majandusliku olukorraga, näitas uuring.

EL-i direktiiv 2000/35 sätestab kogu Euroopa Liidus arvetele 30-päevase maksetähtaja kui lepingus ei ole teisiti kindlaks määratud. Samuti sätestab direktiiv võimaluse arvestada viiviseid ja lisada hoiatamiskulud. 43% Eesti ettevõtetest eeldab, et nimetatud direktiiv avaldab Eesti maksekultuurile positiivset mõju, 31% aga mingit mõju muutusi sellega seonduvalt ei oota.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing