STV ja Telset kuritarvitavad turguvalitsevat seisundit

04. august 2004, 10:44

Konkurentsiameti teatel tegi ta 30. juulil 2004 ASidele STV ja Telset ettekirjutuse turguvalitseva seisundi kuritarvitamise kohta.

Ettekirjutusega kohustati ettevõtteid turguvalitseva seisundi kuritarvitamise, s.o lõpetama Maardus kaabelleviteenuse täispaketi müügi hinnaga, mis on tunduvalt alla omahinna. Hiljemalt 1.oktoobriks peavad AS STV ja AS Telset kehtestama kaabelleviteenuse täispaketile sellise hinna, mis katab vähemalt teenuse osutamiseks vajalikud efektiivsed kulud.

AS Telset ja AS STV on Maardu piirkonnas turguvalitsevad ettevõtjad, sest mõlema turuosa seal on üle 40%. Alates 2002. aasta sügisest pakuvad nad Maardus oma klientidele kaabelleviteenuse täispaketti hinnaga, mis on madalam teenuse omahinnast. Enne AS STV kaubaturule tulekut Maardus 2002. aastal olid seal teenust osutavate ettevõtjate (AS NOM ja AS Telset) kaabelleviteenuse täispaketi hinnad 75 krooni. Pärast Sideametilt loa saamist hakkas AS STV 2002. aasta kevadel Maardusse võrku ehitama. AS STV hakkas klientidele osutama kaabelleviteenust ning pakkuma liitumislepingut, reklaamides täispaketti hinnaga 29 krooni. AS NOM ja AS Telset olid samuti sunnitud konkurendi hinnapoliitikaga kaasa minema ja hakkama teenust pakkuma samal tasemel. Madalad hinnad kahjustasid AS-i NOM majanduslikku tegevust. Praeguseks on AS NOM Maardu kaubaturult lahkunud.

Turguvalitseva ettevõtja selline käitumine, kus oma kaubale kehtestatakse ebaõiglaselt madal hind, mis ei kata ettevõtja kulusid, olles sedavõrd madal, et kurnab konkurenti või tõrjub teda kaubaturult välja, on käsitatav turguvalitseva ettevõtja seisundi kuritarvitusena. Kuigi tarbijale võib alla omahinna müük turguvalitseva ettevõtja poolt lühiajaliselt näida kasulik, muutub sellise hinna ebaõiglus talle varem või hiljem tuntavaks. Sest majanduslikult suuremat jõudu omav ettevõtja võib madalama hinnaga teised ettevõtjad turult lahkuma sundida, nagu lahkus Maardust AS NOM. Olukorras, kus kaubaturule jääb ainult üks ettevõtja, võib ta tõsta hinna tunduvalt kõrgemale sellest tasemest, kus sama teenuse hind oleks konkurentsitingimustes. Mõnes piirkonnas, kus kaabelleviteenuse täispakettide hinnad olid mõni aeg tagasi samuti 30 krooni piires, jäi selle tagajärjel turule ainult üks ettevõtja ning täispakettide hinnad tõusid seejärel peaaegu 90 kroonini.

Konkurentsis tegutsevate kaabelleviteenust pakkuvate ettevõtjate täispakettide kuutasud on kulupõhiselt tavaliselt vähemalt ligi 60 krooni. Piirkondlike erinevuste tõttu võib see hind ka suuremaks kujuneda.

Selleks, et tagada tarbijatele pikaajaliselt teenuse kättesaadavus mõistliku hinnaga, on konkurentsiseaduses sätted, mis turguvalitsevate ettevõtjate tegevust piiravad. Ühe sellise sätte rikkumisega oli tegemist ka AS STV ja AS Telset tegevuses, teatas konkurentsiamet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing