Seadusemuudatus tõstab riigikogulased äriühingute nõukogude ukse taha

13. oktoober 2004, 14:38

Isamaaliit teatas, et algatas täna seadusemuudatuse, millega keelatakse Riigikogu liikmete kuulumine riigi äriühingute nõukogudesse.

Riigikogu liikmete kuulumine riigi äriühingute nõukogudesse rikub põhiseaduses sätestatud võimude lahususe ja tasakaalustatuse põhimõtet, seisab pressiteates.
Kehtiva seaduse kohaselt kuulub riigi äriühingu nõukogu liikmete määramine ja tagasikutsumine riigi osalust valitseva ministri ja rahandusministri pädevusse. Samuti on riigi äriühingu nõukogu liige kohustatud täitma teda määranud ministri suuniseid.

Riigi äriühingu nõukogu liige peab andma teda nõukokku määranud ministrile aru oma tegevusest nõukogu liikmena, sealhulgas esitama ministri soovitud vormis ja tähtajaks informatsiooni nõukogu tegevuse kohta. Nõukogu liikmetele makstava tasu suuruse ja selle maksmise korra äriühingus riigi osalust valitsev minister.

Seega on seadusega loodud olukord, kus riigi äriühingu nõukokku kuuluv Riigikogu liige on kohustatud täitma teda määranud ministri suuniseid ning on tema ees ka aruandekohustuslik. Ka riigi äriühingu nõukokku kuuluvale Riigikogu liikmele tasu suuruse ja selle maksmise korra otsustab minister.

Varem on õiguskantsler Allar Jõks juhtinud tähelepanu sellele, et riigikogujate kuulumine riigi äriühingute nõukogudesse ei lähe kokku põhiseadusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing