PM: Luiged tõid linnugripi ELi

13. veebruar 2006, 08:22

Kolmes Lõuna-Euroopa riigis leidsid eksperdid Põhja-Euroopa külmalaine eest pagenud luikedelt surmavat linnugripitüve H5N1.

Nädalavahetusel kinnitasid laboratooriumid, et Lõuna-Itaalias, Kreekas ja Bulgaarias leitud surnud luiged tappis linnugripitüvi H5N1, kirjutab Postimees. Sama viirust peetakse ka Sloveeniast leitud luige surma põhjuseks, kuid seda peab ELi ametlik labor veel kinnitama.

Itaalia, Kreeka ja Bulgaaria teatasid kohe ettevaatusabinõude kasutuselevõtmisest, kehtestades lindude leidmiskohtade ümber kolmekilomeetrise kaitsetsooni, kus peetavaid kodulinde tuleb hoida siseruumides.

Ornitoloogide sõnul ei jõudnud nakatunud luiged Itaaliasse, Kreekasse, Bulgaariasse ja Sloveeniasse mitte kevadrändega, mis pole veel alanud, vaid neid ajas lõunasse Põhja-Euroopat ja Venemaad rabanud pakane.

ÜRO linnugripikoordinaator David Nabarro hoiatas eile, et viirus on lähedal sellisele kujule, mis suudab levida inimeselt inimesele. «Inimeste vahel kergesti ülekantavaks muutumiseks on vaja vaid kaht mutatsiooni,» nentis ta.

«Ärkan igal hommikul teadmisega, et täna võib olla päev, kus näen ettekannet linnugripijuhtumist inimeselt inimesele,» lisas ta. «Kahjuks pole võimalik ennustada, millal või kus mutatsioonid toimuvad või kui ebameeldiv see viirus on.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing