Börsikommentaar: halvema ärahoidmiseks Eestis hajuta riske

20. märts 2006, 09:24

LHV foorumeid jälgides on tekkinud tunne, et meie börsil on koha sisse võtnud mängurid.

Nad ootavad börsilt peaasjalikult meelelahutust, pakkudes seda ka ise.

Nagu tänane Äripäev kirjutas, voolab raha Balti aktsiatest välja. Kas see ka edaspidi nii jätkub, näitab tulevik. Midagi saab siiski ka ise teha, et mitte jääda halvima stsenaariumi korral turu teerulli alla. Eriti puudutab see neid, kellel raha pandud vaid ühte kohta (näiteks mõni Balti suunaline fond või vaid Eesti aktsiatesse). See, kui Eestis on soetatud nelja-viie eri börsifirma aktsiad ei maanda just märkimisväärselt turu riski, küll aga üksiku ettevõtte kehva käekäigu riski.

Kui Eesti aktsiaturg kukub 10% ja kogu raha on vaid siin, on kaotatud kümme protsenti kapitalist. Kui aga ühte kohta on pandud vaid 50% kapitalist, mõjutab 10% langus kogu kapitali vaid viieprotsendise kahanemisena. Kui kapitalist on paigutatud vaid 20% siinsele turule, vähendab 10% langus kapitali vaid kahe protsendi võrra. Sel puhul võib julgelt öelda, et olen pikaajaline investor ning ei pea oluliseks turu ja teiste investorite tegemiste jälgimist.

Hoopis omaette teema on see, kas Kesk-ja Ida-Euroopa, Venemaa ja nn teise laine fondid ikka hajutavad piisavalt riske, kui juba olemas Balti aktsiad. Täiesti võimalik on see, et kogu regioonist või ka arenevatelt turgudelt tõmmatakse korraga raha välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing