Riik ei kinnitanud Eesti Raudtee majandusaasta aruannet

24. märts 2006, 13:27

Täna, 24. märtsil toimunud Eesti Raudtee korralise üldkoosolekul ei kinnitatud 2005.a. majandusaasta aruannet.

AS Eesti Raudtee juhatus on esitanud aktsionäridele kinnitamiseks 2005.a. majandusaasta aruande, kus on taas kajastatud 2004. aastal läbiviidud põhivara ümberhindlus 2,5 miljardilt kroonilt 6,16le miljardile kroonile. Samal ajal ei ole siiani kinnitatud 2004.a. majandusaasta aruannet.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium riigile kuuluvate aktsiate valitsejana ei saa 2005. a majandusaasta aruannet kinnitada, kuna AS Eesti Raudtee põhivara ümberhindamine on toimunud viisil ja ulatuses, mis ei ole kooskõlas arusaadavuse, objektiivsuse ja konservatiivsuse põhimõttega. Eesti Raudtee põhivara väärtuse ümberhindamisel ei ole lähtutud kehtivatest õigusaktidest.

Eesti riik ja BRS leppisid kokku, et aktsionäride järgmine erakorraline üldkoosolek toimub 5. aprillil. Koosolekul on BRSi ettepanekuna arutlusel AS Eesti Raudtee põhikirja muutmine riigi vetoõiguse tühistamiseks. Sellega seoses kaoks riigil edaspidi võimalus rääkida üldkoosolekul kaasa olulistes küsimustes nagu näiteks põhikirja muutmine, ettevõtte likvideerimine ning aktsiakapitali suurendamine või vähendamine.

BRS leiab, et riigi vetoõigus (ehk nn. kuldaktsia kasutamine) olevat vastuolus Euroopa Liidu õigusega. Ka tuleb arutlusele Eesti Raudtee nõude esitamine Eesti riigi vastu.

Päevakorras on veel Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi taotlus suurendada Eesti Raudtee aktsiakapitali riigi kasuks Phare programmi raames tarnitud rööbaste väärtuse ulatuses.

Kui praegu on BRSi omandis 66 % Eesti Raudtee aktsiatest ja riigi omandis 34 % aktsiatest, siis oleks uue ligikaudse jaotuse proportsioon vastavalt Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi taotlusele selline, et BRSi omandis on 56 % aktsiatest ning riigi omandis 44 % aktsiatest.

Nimelt on BRS võtnud erastamislepinguga endale kohustuse tagada riigile võimalus paigutada Euroopa Liidu raha või muid rahaliselt hinnatavaid vahendeid rahalise või mitterahalise sissemaksena Eesti Raudtee aktsiakapitali. Phare vahenditest rahastatud projekti tulemusena paigaldati Eesti Raudteele uusi rööpaid väärtuses umbes 53 miljonit krooni.

Erastamislepingu kohaselt on BRSil õigus investeerida Eesti Raudtee aktsiakapitali proportsionaalselt poolte praegusele osalusele ettevõttes. BRS peaks proportsiooni 66 % - 34 % säilitamiseks Eesti Raudtee aktsiakapitali investeerima ligi 100 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing