Taani ajaleht: Baltikumis küsitakse EL-rahade jaotamisel altkäemaksu

16. mai 2006, 14:15

Taani ajalehe Jyllands-Posten väitel küsitakse Baltikumis tegutsevatelt Taani firmadelt altkäemaksu, kui nad soovivad saada osa siia suunatud EL toetusrahadest.

Taani ajalehes ilmunud kirjutist tsiteerinud Postimees Online viitab samas asjaolule, et kuigi Taani leht laiendab altkäemaksu küsimise kogu Baltikumile, tuuakse lehes näiteid vaid Leedu kohta.

Pettus toimub ajalehe andmetel nii, et Taani firmad peavad vahendaja kaudu maksma «kindlustusraha», mis moodustab 2-3 protsenti sellest summast, mida EL toetusrahadest endale taotletakse.
Taani Äriklubi esimees Leedus, Jan Hyttel teab mitmeid Taani firmasid, kes on küsitud raha ka maksnud selleks, et saada 2004-2006.aasta EL toetusrahadest osa. Tema sõnul on Taani firmadele teatatud, et peab maksma, kui tahetakse olla kindel, et rahataotlus saaks piisavat tähelepanu.

Samuti garanteerib vahendaja, et firma rahataotlus saaks siis heakskiidu, kui soovitud summast on tasutud 2-3 protsenti.
«Agentuuril on sidemed nendega, kes taotlustele kõige kõrgemal tasemel heakskiidu annavad,» selgitas Hyttel ajalehele.

Taani saadik Leedus, Eva Janson, tunnistas, et saatkond on saanud probleemi kohta Taani firmadelt järelepärimisi. Jansoni sõnul peaksid aga Taani firmad hoidma võimalikult kaugele sellistest vahendajatest või pakkumistest.

Hytteli sõnul ei ole Taani firmad aga suutnud kiusatusest loobuda ning on tema andmetel tasunud altkäemaksu nii 2005. kui 2006. aastal. Makstud summade suuruseks on konkreetsetel juhtudel nimetatud 10 000-90 000 eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing