KOBA lülitas Eesti esmakordselt oma iga-aastasesse turuülevaatesse

Gert D. Hankewitz 17. mai 2006, 12:37

Rahvusvaheline kommertskinnisvarale spetsialiseerunud nõustamisfirma KOBA lülitas Eesti esmakordselt oma iga-aastasesse turuülevaatesse.

Oma vastavaldatud Balti riike hõlmavas raportis kinnitab KOBA, et Eesti kinnisvaraturg on jätkuvalt kiires kasvufaasis kuid tootlikus on vähenemas.
KOBA raporti Eestit puudutav osa käsitleb siinse turu üldolukorda ning keskendub põhjalikumalt kommertskinnisvarale.

“Lülitasime Eesti oma iga-aastasesse kinnisvaraturu ülevaatesse, sest meie rahvusvahelised koostööpartnerid käsitlevad Baltikumi ühtse tervikuna,” selgitas KOBA tegevdirektor Erik Bach-Nielsen. “Eesti turg on olnud aastaid piirkonna pioneeriks oma kasvu ja suundade poolest,” rõhutas Erik Bach-Nielsen.

Võrreldes omavahel kolme Balti riiki toob KOBA raport põhitendentsina kommertskinnisvara valdkonnas esile A klassi büroopindade puudujäägi. “2005. aastal lisandus ainuüksi Eestis ca 30 000 rm uut kontoripinda kuid see ei kata veel nõudlust,” märkis KOBA tegevdirektor Erik Bach-Nielsen. ”Nõukogude aja pärandist tulenevalt on kõik kolm Balti riiki viimastel aastatel aktiivselt tegelenud kaasaegsete büroopindade arendamisega kuid ikka ei suuda siinne areng järgi kasvada nõudlusele, tulevikus tekib suurim nõudlus just kvaliteetsete büroopindade järele” möönis ta.

Lisaks tõi Erik Bach-Nielsen esile, et suure potentsiaaliga on ajaloolise pärandina säilinud tööstushooned, mida renoveerides saab linnapiirkondades juurde hulgaliselt tööstuspinda. Kiire majanduskasv on aga tekitanud olukorra, kus maa hind on kasvanud majanduskasvust kiiremini ning sellest tulenevalt on tööstusinvesteeringud liikunud pealinnast välja lähialadele ning ja teistesse väiksematesse linnadesse.

KOBA on sõltumatu ja oma raportites kinnisvaraturu uuringutele tuginev Taani ettevõte, mis on valdkonnas tegutsenud alates 1989 aastast. Ettevõtte peakontor asub Kopenhaagenis, esindused Leedus, Lätis, Poolas ja Ukrainas. KOBA on spetsialiseerunud investeerimisinfole jaekaubanduse-, büroo-ning tööstuspindade alal. 2005. aastal oli ettevõte käive 300 mil EUR, millest 120 mil EUR moodustas Baltikumi turg. Hetkeseisuga on KOBA portfellis tehingute väärtuseks 500 mil EUR, millest 170 mil EUR moodustab Baltikum.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing