EPL: 15 000 inimest võivad oma maast ilma jääda

26. mai 2006, 07:36

Kui inimesed 27. juuniks maa ostu-müügitehingut ei sõlmi, jätab riik maa endale.

Inimestel võib varasemast ajast erastatud maatükk olla isegi katastrisse kantud. Paljudel on ka selle eest nõutud rahasumma tasutud. Aga kui 27. juuniks jääb maavanemaga maa ostu-müügitehing sõlmimata, jätab riik maa endale, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maa-ameti peadirektor Kalev Kangur ütles, et tehing on sõlmimata 15 000 inimesel. Ta selgitas, et 27. juunini on jäänud aega sõlmida maa ostu-müügileping neil maakasutajatel, kelle suhtes maavanem on erastamise korralduse vastu võtnud enne 27. novembrit 2005.

Kui maa erastamise õigust omavad isikud ei sõlmi maa ostu-müügilepingut kehtestatud tähtaja jooksul mõjuva põhjuseta, kaotavad nad maareformi käigus maa erastamise õiguse ja menetlus lõpetatakse. Sellisel juhul jäetakse ehitise teenindamiseks vajalik maa riigi omandisse ja ehitise omaniku kasuks seatakse hoonestusõigus. Neid erastajaid, kel on tähtaja möödalaskmiseks mõjuv põhjus, võidakse aga siiski jutule võtta. Mõjuv põhjus on eelkõige pikaajaline haigus või väliskomandeering, mitte unustamine või rahapuudus.

'Õnneks helistati mulle maavalitsusest, muidu oleks vajalik toiming tõesti kahe silma vahele jäänud, kuigi raha oli juba makstud,' tunnistas maaomanik Kalle Mihkels. Pärast meeldetuletust kulus asjaajamisele vaid kolmveerand tundi.

'Oleme paljudele maaomanikele saatnud juba kolm või neli tähtkirja, kuid paljud kirjadest tulevad tagasi, kuigi erastajal on kohustus meile aadressimuutusest teatada,' ütles Harju maavalitsuse maaosakonna juhataja Jaan Mark. Ligi 200 inimest on maaosakond sihikindla otsimisega üle leidnud ja nemad on saanud tehingu lõpule viia. Sama palju on neid, kellega pole õnnestunud ühendust saada ja võib-olla ei saagi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing