Juulist muutuvad elektri- ja elektroonikaseadmete turuletoomise nõuded

Gert D. Hankewitz 12. juuni 2006, 11:16

Juulist rakendub Eestis Euroopa Liidu nõue, mis keelab ohtlikke aineid sisaldavate elektri- ja elektroonikaseadmete turuletoomise.

Nõuete täitmist hakkavad kontrollima maksu- ja tolliamet ning keskkonnainspektsioon.

Elektri- ja elektroonikaseadmetes sisalduvate ohtlike ainete loetelusse kuuluvad plii, elavhõbe, kaadmium, kuuevalentne kroom, polübroomitud bifenüülid (PBB) ning polübroomitud difenüüleetrid (PBDE).

Tõendamaks, et elektroonikaseadmete materjalid ja osad ei sisalda keelatud aineid ja nende ühendeid, on deklarandil kohustus esitada tollivormistuse käigus kauba tootja poolt välja antud eesti- või ingliskeelne deklaratsioon, sertifikaat või muu seadmete osade koostist tõendav dokument originaalkujul või koopiana. Tehasepoolsete dokumentide puudumisel on maaletooja kohustus nõuda tootjalt vastavad dokumendid ja esitada enne tollivormistuse lõppu või viia tollivormistuse käigus läbi vastav ekspertiis või laborianalüüs.

Maksu- ja tolliamet kontrollib nõuetekohaste dokumentide olemasolu tollivormistuse käigus. Keelatud aineid sisaldavad kaubad kuuluvad lähteriiki tagasisaatmisele. Keskkonnainspektsioon kontrollib elektri- ja elektroonikatoodete maaletoojaid sisemaal, täpsemalt kaubaga kaasasolevate sertifikaatide olemasolu ning nende järgi toodete vastavust nõuetele.

Keeld ei puuduta enne 1. juulit turule toodud elektroonikaseadmeid ega isikute valduses juba olevaid seadmeid.

Ohtlikke aineid sisaldavate toodete sisseveo ning müügi eest võib süüdiolevat isikut karistada rahatrahviga kuni 100 trahviühikut ehk 6000 krooni. Juriidilist isikut võib sama teo eest karistada rahatrahviga kuni 50 000 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing