Sideamet kindlustas Eestile digitaalse ringhäälingu edasise arengu

19. juuni 2006, 09:23

15. maist 16. juunini toimus Genfis Regionaalne Raadioside Konverents (RRC06), kus Eestit esindas Sideameti neljaliikmeline delegatsioon.

Konverentsi teemaks oli digitaalringhäälingu planeerimine, teatas Sideamet. RRC06 toimus jätkuna kaks aastat varem toimunud konverentsile, kus lepiti kokku üldised digitaalringhäälingu planeerimispõhimõtted. Tänaseks on jõudnud lõpule ligi kolm aastat kestnud oluline etapp Sideameti töös digitaalringhäälingu arengu kindlustamiseks, mis hõlmas endas aktiivseid ettevalmistusi nii koostöös naaberriikidega sageduste eelneval kooskõlastamisel kui ka Euroopa mastaabis vastava regulatsiooni väljatöötamisel.

Konverentsi tulemusena jaotati 122 Euroopa, Aafrika ja Lähis-Ida riigi vahel digitaalringhäälingukanalid sagedusalades 174-230 MHz ja 470-862 MHz ning lepiti kokku nende kasutamise tingimused.
Konverentsi tulemused olid Eestile väga head, kinnitatud digitaalringhäälingu plaani järgi on Eestis võimalik välja ehitada kokku 9 üleriigilist digitaalringhäälingu võrku ja lisaks mõned regionaalsed võrgud (Harju- ja Virumaal).
Digitaaltelevisiooni eelised võrreldes praeguse analoogtelevisiooniga on eelkõige suurem programmide arv (olenevalt kodeeringust 4-9 tavaeraldusega programmi ühes sageduskanalis), parem pildi kvaliteet ning digitaaltehnoloogia poolt võimaldatavad uued teenused.

Konverents otsustas lõpetada analoogtelevisiooni kaitse võimalike häirete eest naaberriikide poolt (nn üleminekuperiood) aastal 2015, peale mida on võimalik kasutada kõiki planeeritud sagedusi digitaalringhäälinguks. Kuni selle ajani piirab digitaalringhäälingu arengut oluliselt nii Eesti enda kui ka lähinaabrite analoogtelevisioon. Vastavalt Vabariigi Valitsuse otsusele kavandab Eesti analoogtelevisiooni saadete lõpetamist aastal 2012 (Soomes on vastav tähtaeg august 2007, Rootsis veebruar 2008, Lätis tõenäoliselt 2012 ja Venemaal hiljemalt 2015

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing