EPL: USA seob viisavabaduse sõdurite arvuga sõjakolletes

22. juuni 2006, 07:34

Washingtonis arutatava seaduseelnõu järgi ei saa Eesti USAga viisavabadust, kuna pole saatnud sõjakolletesse vähemalt 300 võitlejat.

Vaatamata USA presidendi George Bushi eelmise aasta veebruaris Bratislavas antud lubadusele tuleb eestlastel endiselt tasuda sajadollarilist viisatasu, käia saatkonnas vestlusel ning oodata teadmatuses ihaldatud lubatähte, kirjutab Eesti Päevaleht.

USA kongressis praegu arutatav eelnõu annaks senati versiooni kohaselt kaheaastase viisavabaduse vaid neile Euroopa Liidu maadele, kellel on vähemalt 300 meest Iraagis või Afganistanis ning kes ei kujuta endast julgeolekuohtu.

Ehkki Poolat nimepidi ei mainita, vastab neile tingimustele üksnes Varssavi. Teised USA liitlased nagu Eesti, kellel suhtarvuliselt sõdureid kriisikolletes märksa rohkem, sinna alla ei mahu.

Sellele juhtis arutelul esindajatekoja tähelepanu ka kongresmen John Shimkus: 'On vastutustundetu vähendada nende pühendumust ning ohvreid operatsioonides 'Iraagi vabadus' ning 'Kestev vabadus' sellise spetsiifilise nõudmisega,' ütles ta. Shimkus tõstis esile, et 27 riigist, kellele viisavabadus antud, pole mitmed saatnud USA-le appi ühtegi sõdurit.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa hinnangul ei tohiks Ühendriigid viisaküsimust sõdurite hulgaga üldse siduda. 'Ma ei usu, et see oleks õige tee,' sõnas ta.

Vaatamata tugevale survele tunnistavad Euroopa Liidu diplomaadid, et neil pole USA-lt kiireid järeleandmisi oodata. Viisanõuete tühistamise asemel on USA kongress liikumas pigem selles suunas, et julgeolekukartustel riiki sissepääsu karmistada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing