Ministeerium: me ei ole toetustest ilma jäänud

10. oktoober 2006, 10:02

Kuigi Kauppalehti kirjutas, et uued
liikmesriigid ei ole saanud kätte kõiki põllumajandustoetusi, millele neil on
õigus, rõhutas Eesti põllumajandusministeerium, et Eesti ole millestki ilma
jäänud.

"Otsetoetuste osas on EL-i rahadest kasutatud maksimaalne võimalik summa, turukorralduslike abinõude osas toimub rahastamine vastavalt tegelikele mahtudele, seega ei saa väita, et võimalused oleksid suuremad kui välja makstud summad," selgitas Margus Palu põllumajandusministeeriumi avalike suhete osakonnast.

Uued ELi liikmesriigid saavad ELi põllumajandustoetustest kokku vaid kümnendiku, kirjutas Kauppalehti. Euroopa Komisjoni arvutuste kohaselt on uutel liikmesriikidel õnnestunud tõsta ühisest kassast endale vaid 40% sellest varandusest, millele neile oleks õigus.

Margus Palu küsis vastuseks, kas eelmisel aastal jäi Eesti toetuste osas ka midagi saamata: "Saime niipalju, kui oligi võimalik saada".

Palu sõnul ei saa üheselt kõrvutada kahte numbrit ja sügavama analüüsita öelda, et vahe on kümme korda. "Esiteks võrreldakse sageli ekslikult ainult põllumajandustoetuste erinevusi uutes ja vanades liikmesriikides. Objektiivsuse huvides tuleb võrrelda kõiki toetusi, sealhulgas maaelu ja turukorralduse toetusi koos põllumajandustoetustega," rääkis Palu. "Põllumajandustootmise maht on vanades liikmesriikides võrreldes uute liikmesriikidega oluliselt suurem. Seepärast on vanades liikmesmaades põllumajandustoetuste osatähtsus võrreldes maaelu arengu toetustega nii absoluutmahult kui ka suhteliselt suur."

"Kuid liitumiseelsetel läbirääkimistel lepiti kokku samuti maaelu arengu toetused, mille osatähtsus oli võrreldes põllumajandustoetustega aastatel 2004-2006 uutes liikmesmaades neli korda suuremad kui vanades liikmesmaades. Samuti tuleb arvestada, et uutes liikmesmaades suureneb põllumajandustoetuste osatähtsus ja saavutab aastaks 2013. vanade liikmesriikide taseme," selgitas Palu. Suur osa senini rakendunud toetuste eelarvetest lepiti kokku Euroopa Liiduga liitumisläbirääkimiste käigus.

Läbirääkimiste aluseks olid viimaste aastate riikliku statistika andmed. Arvestades suurt uute liikmesriikide arvu oli vastuvõtu tingimuseks toetustasemete järk-järguline suurenemine.

Palu ütles, et arvesse tuleb võtta tõsiasja, et vanade liikmesriikide põllumajandussektorid on kokku liites suuremad kui uute liikmesriikide põllumajandussektorid: "Seega on toetuste mahuline jagunemine praegusel kujul igati põhjendatud."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. October 2006, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing