Julgeolekuekspert: unustage jutud Eesti palgaarmeest

Mariliis Pinn 01. detsember 2006, 07:34

Tunnustatud Ameerika julgeolekuanalüütik
Edward N. Luttwak soovitab Venemaa naabruses oleval Eestil ehitada oma
riigikaitse üles Soome eeskujul, sest NATO kaitseb vaid neid, kes ennast ise
kaitsevad.

Eesti peaks arendama totaalkaitset, iseseisvat kaitsevõimet ning kopeerima Soome riigikaitsemudelit. Sest, kuigi üldiselt on maailmas suund sõjavägede professionaliseerumise suunas, on Eesti puhul olukord erinev, Eesti naabriks on autoritaarse valitsusega riik, mis võib käituda ettearvamatult, ütles Luttwak postimees.ee-le.

Seetõttu peab Eesti arendama riigikaitsesüsteemi, mis ei lubaks võimalikul sissetungijal saavutada kontrolli kogu riigi üle.

"Te ei pea sõja korral võitma ühtegi lahingut, kuid terve riigi territooriumil peavad vaenlasele avaldama vastupanu väikesed üksused, mis ei luba vaenlasel kehtestada oma võimu. Selleks on teil vaja hästi relvastatud ja väljaõpetatud kodanike armeed, kohustuslikku ajateenistust kõikidele meeskodanikele," ütles Luttwak.

Eesti armees võib olla väikene elukutseliste sõdurite kontingent rahuoperatsioonideks ning missioonideks Afganistanis ja Iraagis, kuid 90 protsenti kaitse-eelarvest peaks minema Eesti kaitse arendamiseks.

Luttwaki sõnul saavad täielikult kutselist armeed endale lubada riigid, kes on suured või kellel puuduvad autoritaarsed naabrid.

Mõned Eesti poliitikud väidavad, et ajateenistus on oma aja ära elanud ning Eesti peaks keskenduma elukutselisele armeele, sest NATO tagab meile kiire abi ükskõik millises olukorras.

Luttwak selgitas , et NATO abi ei saabu automaatselt. "Oletame, et Eesti-Vene piiril leiab aset vahejuhtum: jäneseid jahtivad Eesti noorukid haavavad kogemata Vene piirivalvurit. Sellele järgneb olukorra eskaleerumine ja vägede koondamine piirile."

"Eesti loodab mõistagi NATO riikide toetusele. Prantslased võiksid siia oma vägesid saata, aga ei saa, sest nad soovivad saada lepingut uute rongide ehitamiseks Moskva metroo jaoks," selgitas ta.

Luttwak jätkas, et Itaalia saaks siia oma vägesid saata, kuid Itaalia parlamendis on vasakpoolsed ja katoliiklased põhimõtteliselt patsifistlikel seisukohtadel. USA merejalaväelasi ei taha keegi saata, sest merejalaväelased Narva jõel oleks liiga provokatiivne jne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. December 2006, 07:34
Otsi:

Ava täpsem otsing