Millistesse Läti ja Leedu aktsiatesse investeerida?

Kadrin Karner 09. juuni 2011, 00:00

Läti. Swedbank, LHV ja Danske Capital kinnitavad kui ühest suust, et enim pakuvad Läti aktsiatest huvi Olainfarm ja Grindeks.

"Peamised investeerimise põhjused on farmaatsiasektori üldine tugev positsioon maailmas, investorile kaitset pakkuv sektor ning tugev globaalne ühinemis- ja ülevõtmisaktiivsus nimetatud sektoris ehk M&A activity," ütles Danske Capitali investeeringute juht Irina Markitanova.

"Kuigi tegemist on Läti ettevõtetega, annab müük Balti turgudele tuludest vaid väikse osa, raskuskese on Venemaal," märkis ettevõtete kohta LHV analüütik Nils Vaikla. Ta lisas, et just Venemaa farmaatsiaturu oodatav kiire kasv teeb Olainfarmi ja Grindeksi aktsia atraktiivseks investeerimisobjektiks.

Danske Capitali sõnul oodatakse kiire kasvu jätkumist ka tuleval aastal ning ootusi toetavad valitsuste abiprogrammid, kasvav majandus ja sisetarbimise paranemine. Vähemtähtis ei ole ka uued tooted ja müügi laiendamine Aasiasse.

Vaikla sõnul rajaneb Olainfarmi käibe kasv tulevikus viiel lootustandval ravimil, millest ettevõte loodab uutele turgudele laienemise ja agressiivse müügi- ja turundustegevuse abil müügihitte. "Uutele sihtturgudele sisenemine ning tooteportfelli arendamine peaks ettevõtte enda ootuste kohaselt kaasa tooma kahekohalise orgaanilise kasvunumbri, mis ka meie arvates on saavutatav." Selle aasta esimese kvartaliga täitis ettevõte juba kolmandiku oma kogu aasta kasumieesmärgist, lisas Vaikla.

Swedbank on nii Olainfarmi kui ka Grindeksi puhul andnud ostusoovituse. Tänu eksporditurgudele on nende kasum kiiresti tõusmas ja hinnasuhtarvud suhteliselt madalad, märkis Swedbanki Balti aktsiaanalüüsi juht Marek Randma.

Randma ja Markitanova sõnul passivad Olainfarm ja Grindeks pigem riskialti investori portfelli. "Need on kindlasti riskialtimatele investoritele. Juba seetõttu, et nad tegutsevad Lätis," ütles Randma ning täpsustas, et Läti risk tuleneb praegu eelkõige sealsetest poliitilistest olukorrast. "Olenemata sellest, kui head või halvad need kaks Läti ettevõtet on, kardavad investorid poliitilist närvilisust ja seetõttu võivad hakata Lätist välja minema." Praegu seda siiski veel juhtunud ei ole, sest investoritele olid Olainfarmi tulemused tähtsamad Läti poliitilistest sündmustest, märkis Randma.

LHV seevastu Olainfarmi ja Grindeksi aktsiatel väga suurt riski ei näe. "Kuna ravimiettevõtete tulemusi mõjutavad makromajanduse tõusud ja mõõnad vähem kui tsüklilisi ettevõtteid, siis sobivad need ettevõtted pigem konservatiivsele ning turult odavaid ettevõtteid noppivale investorile," rääkis Vaikla. Tema sõnul on Olainfarm ja Grindeks hinna-kasumi suhtarvu põhjal ühed odavamad börsiettevõtted, kaubeldes märgatavalt madalamal hinnatasemel kui teised Ida-Euroopa ravimitootjad.

"Siiski tuleb märkida, et Läti ravimitootjad Grindeks ja Olainfarm on ajalooliselt kaubelnud hinnaalandusega sektori keskmistesse näitajatesse. See on põhjustatud Läti ettevõtete väiksusest, vähesest aktsiate likviidsusest, Riia börsi vähesest atraktiivsusest välisinvestorite seas ning madalamast läbipaistvusest, võrreldes Tallinna ja Vilniuse börsi suuremate ettevõtetega," ütles Vaikla.

Leedu. Kui Läti aktsiate puhul olid analüütikud peaaegu ühel meelel, siis Leedus eelistavad analüütikud eri ettevõtteid. Vaikla kinnitusel meeldib LHV-le enim riiete jaekaubandusega tegelev Apranga, kes müüb Baltimaades frantsiisikauplustes selliseid brände nagu Zara, Mexx, Hugo Boss jpt. "Apranga tundub meile huvitav ettevõte, kuna annab suurepärase võimaluse panustada Balti jaemüügi taastumisse," märkis analüütik. Tema sõnul on Balti riikides majanduslangusega viiendiku võrra kukkunud tarbimine jätnud Apranga buumiaegsest müügikäibest alles umbes poole. "See omakorda iseloomustab, milline on Apranga kasvupotentsiaal, kui tarbijad majanduse tõusutsükli jooksul julgemaks muutuvad."

Vaikla sõnul on Apranga käive juba mitmendat kvartalit kasvamas, ettevõtte laenukoormus on väga madal, investeeringute vajadus tagasihoidlik, kuid põhitegevuse rahavoog tugev, mis lubab Aprangal kõrgeid dividende maksta. Aktsia sobib eelkõige riskialtile investorile, kes soovib näha aktsia hinda kasvamas ja panustab dividendidele, ütles analüütik.

Markitanova tõi Leedust rääkides välja kõrge riskiga, riigi ühe suurema piimatööstusettevõtte Pieno Zvaigzdes. Investeerimise kasuks räägib tema sõnul ettevõtte tugev ekspordimüügi kasv Vene turul, tugev rahavoog ja hea aeg sektori jaoks. "Positiivne asjaolu oli ka dividendi väljamaksmine 2010. aasta eest, kusjuures dividenditootlus ulatus 9%-ni."

Pikemaajaliseks investeerimiseks sobib Markitanova sõnul jätkuvalt telekomiettevõte TEO, mille toob välja ka Randma. "Telekomiettevõtted on tasakaalukamale investorile. Võib öelda, et TEO on nendest kõige tasakaalukam ja konservatiivsem," märkis Randma.

Nordea hinnangul on nii Läti kui ka Leedu majanduse väljavaated paranemas ning seni peamiselt ekspordile tuginenud kasv on üha enam toetumas sisemaise nõudluse taastumisele. Läti majanduskasvuks ootame sel aastal 3,6% ja Leedu majanduskasvuks 4,6%.

Peamiste riskidena näeme mõlemas riigis struktuurse tööpuuduse püsimist ja inflatsiooni kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:55
Otsi:

Ava täpsem otsing