Ettevõtjad tööandjapensioniga ei kiirusta

Birjo Must 01. juuli 2011, 00:00

"See on hea võimalus töötajaid suhteliselt madalate kuludega motiveerida," rääkis Viisnurk ASi juhatuse esimees Andres Kivistik.

Samas nentis Kivistik, et nemad tööandjapensioni rakendamisele veel mõelnud ei ole. Samuti ei osanud juht kommenteerida, mis võib juhtuda tulevikus. "Ei tahaks praegu sel teemal spekuleerida, kuna me pole veel otsust vastu võtnud," sõnas ta.

Kõik võidavad. Nordea Pensionite juhi Angelika Tageli kinnitusel on tööandja pension lahendina väga positiivne, sest sellest võidavad töötaja, tööandja ja tegelikult ka riik.

Alates 2012. aastast saavad ettevõtjad teha oma töötajate eest pensioni III sambasse makseid, ilma et seda käsitletaks erisoodustusena. Seega ei pea enam makselt tasuma tulumaksu.

Tagel kinnitas, et ettevõtjate huvi tööandjapensioni vastu on olemas. "Neil, kellega me rääkinud oleme, on positiivne suhtumine, kuid kõik vajavad mõtlemisaega, kuidas ja mismoodi teha," rääkis Tagel, lisades, et valmisolek on suurem rahvusvahelistel gruppidel.

Nordeal endalgi on Põhjamaades aastatepikkune kogemus tööandjapensioni maksmisel. Eesti filiaalis töötatakse Tageli sõnul samuti selles suunas. "Viisime töötajate seas läbi küsitluse ja valmisolek selleks on olemas," ütles Tagel.

Rahvusvahelisse gruppi kuuluva energeetika- ja automaatikavaldkonna ettevõtte ABB ASi juhatuse esimees Bo Henriksson kinnitas, et tööandjapensioni süsteem töötab juba aastaid nii emaettevõttes Rootsis kui ka teistes Euroopa riikides, kus on olemas isegi oma pensionifondid.

"Oleme seda Eestis juba 15 aastat arutanud, kuid pole kusagile jõudnud. Siiani oleks see läinud ülikalliks," ütles Henriksson, lisades, et nüüd saab sellele uuesti mõtlema hakata.

Ametiühingutel oma roll. Kui Põhjamaades reguleerivad tööandjapensioni maksmist ametiühingud, siis Eestis nende mõju nii suur ei ole. Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liidu esimehe Sander Vaikma sõnul on uus regulatsioon positiivne ja ta loodab, et selliseid punkte saab kirjutada kollektiivlepingutesse. "Ametiühingud saavad ettevõtjaid mõjutada just kollektiivläbirääkimiste kaudu," ütles ta.

Vaikma arvates ei saa aga pensionisambasse maksete tegemine olla põhjuseks, et palka ei tõsteta. "Noor inimene elab tänases päevas, mitte pensionieas," põhjendas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing