Tootearendus kasvatab käivet

19. märts 2014, 00:00

Metallitööstusettevõte E-Profiil kavatseb juba mitmendat aastat järjest käivet kasvatada vähemalt 20 protsenti. Edu võtmeks peetakse turuolukorra jälgimist ja varasemast targema toote pakkumist.

Peamiselt nafta- ja gaasitööstusele metallkonstruktsioone tootev E-Profiil on viimasel viiel aastal teinud umbes kümne miljoni euro eest investeeringuid. E-Profiili müügijuhi ja juhatuse liikme Argo Pakkase sõnul on viimaks kätte jõudnud aeg, mil arendused on hakanud ennast tagasi tootma. Kui 2011. aastal oli käive 13,4 miljonit eurot, siis selleks aastaks on E-Profiilil silme ees üle 30 miljoni euro suurune käive. Pakkas rääkis, et edu on toonud keskendumine varasemast keerukamate ja kallimate toodete pakkumisele.

Milliseid investeeringuid on E-Profiil viimasel ajal teinud ja millised on plaanid? Eelmise aasta suurim investeering oli seotud Paldiski montaažitööde tehase kompleksiga, enne seda panustasime kokku 5,8 miljoni euro eest seadmetesse. Alates 2009. aastast oleme kokku investeerinud umbes kümme miljonit eurot, osa sellest on tehtud EASi toetuste abiga.

Kavatseme investeeringutega kindlasti jätkata. Selle aasta investeeringud on seotud tehnoloogia arendamisese ja tootmise efektiivsuse tõstmisega. Tahame laiendada toodete spektrit ja rohkem pakkuda oma kaupa nii-öelda võtmed kätte kujul. Praegu teeme valmis kogu montaaži ja paneme selle laeva peale, edaspidi tahame aga toote täiesti lõpuni ise valmis teha ja hakata neid laevadele monteerima. Palju arendusi on seotud novembris rajatud tehasega Paldiskis. Tahame sinna juurde rajada uusi tootmishooneid.

Möödunud aastal Eesti ettevõtete investeeringute kasv peatus, teie aga olete vastupidine näide. Mis pani teid nii suuri investeeringuid tegema? Meie põhikliendid on nafta- ja gaasitööstused. Selles sektoris on just praegu väga soodne konjunktuur ja nõudlus pakutava toote ja teenuse järele on suur.

Näeme, et ka lähiaastatel on see kindlasti nii. Kui lähipiirkonnas võivad näiteks ehitusmahud kahaneda, siis elektrit on ikka vaja, seega ka naftat ja gaasi. Investeeringud tasuvad ennast kindlasti ära ja täiesti mõistliku ajaga.

Kuidas on investeeringud ennast ära tasunud? Praegu on käes aeg, mil investeeringud toodavad end tagasi. 2012. aastal kasvas meie käive 36 protsenti, mis on päris viisakas. Möödunud aastal oli käive 24 miljonit eurot, sel aastal on plaan saada üle 30 miljoni, mis tähendab 20protsendilist tõusu. Oleme mitu aastat teinud ettevalmistusi selleks, et liikuda märkimisväärselt väärtuseahelas edasi.

Juba eelmise aasta käibe kasv tulenes suuresti lisaväärtuse andmisest.  Pakume üha enam keerukat ja kallist tööd, mis ei ole seotud lihtsa metallitöö suurendamisega. Kuigi ega ka metallitöö lihtne ole.

Oleme ligi kolm aastat teinud tööd selleks, et saaksime sel aastal valmis esimesed täismonteeritud kraanad.

Mille järgi investeeringuid tegite? Vaatasime, mis maailmas toimub, ja tegime ajurünnakuid, kuhu, kuidas ja kui kiiresti minna. Jälgisime, kuidas on Skandinaavias tööd liikunud: kõigepealt liikus Soomest ja Rootsist välja lihtsam keevitus, seejärel keerulisem keevitus. Siis liikusid nii Soomest, Rootsist, Taanist kui ka Norrast välja inseneri­teadmised, toodete kokkupanek, hüdraulika ja muud sellised tööd. Meil oli selleks ajaks valmis Paldiski tehas, kuhu saime kohe kogu selle tootmise suunata.

Suur osa teie toodetest läheb Norra. Viimasel ajal on räägitud, et Skandinaavia kehv käekäik mõjutab ka Eesti ettevõtteid. Loomulikult on ka nafta- ja gaasitööstuse käekäik mõjutatav maailmaturul toimuvast, kuid praegu on meie sektori konjunktuur hea.

Samuti toetab investeeringute tegemist nafta kõrge hind. Meie seadmed lähevad üle maailma, aga põhiklientide kontorid on tõesti Norras. Need on aga globaalsed ettevõtted. Kliente on veel näiteks ka Hollandis ja Saksamaal. Klientide arv pole teab mis suur, kuid kõik nad on oma ala tipud ja projektid on suured.

Kuidas mõjutab teid Eestit kimbutav tööjõupuudus ja palgasurve? Headest spetsialistidest on alati puudus, ükskõik, kas tööjõuturul on natuke lahedamad või pingelisemad ajad. Usun, et meie palgad on konkurentsivõimelised, üle turu keskmise. Palgasurve on siiski kogu aeg, alati on inimesi, kes küsivad palka juurde.

2012 tõusis teie palgakulu ligi 14 protsenti. Kuidas oli möödunud aastal? Nii suurt tõusu enam ei toimunud. See tõus tulenes sellest, et kohandasime end targema töö peale ja tööle võeti rohkem kõrgema tasemega inimesi, nagu näiteks insenere.

 

Mis on mis

 • E-Profiil

Alustas 1997. aastal.
Põhitegevus nafta ja gaasitööstustele suurte metallkonstruktsioonide ja seadmete tootmine.
Kontor ja tootmistsehh Ülemiste Citys, 2013. aasta novembris rajati montaažitehas Paldiskis.
Tootmispindade laiendamisega alustati 2005. aastal. Järgmise kolme aasta jooksul hakkas tootma kraanasid, vintse, tasakaalustussüsteeme ja A-raame.
Olulised investeeringud uutesse seadmetesse alates aastast 2009. 5,8 miljoni euro eest investeeriti tehnoloogiaarendustesse aastal 2012.
Töötajaid umbes 250.
Käive 2013. aastal 24 miljonit eurot, selle aasta käibe prognoos üle 30 miljoni euro.

 

Kommentaar

 • Sõltume klientide käekäigust

Aivar Koplimets, Terasman OÜ omanik
E-Profiil on oma sektoris kõva tegija ja nad teavad, mida teevad. Kui nafta- ja gaasivaldkonnas, kus nad tegutsevad, on piisavalt tööd ja nõudlust, siis loomulikult peab investeerima.
Tuleb tunnistada, et metallitööstuse jaoks on üldiselt majandusolukord ebastabiilne: kui üks aasta on hea ja käive tõuseb, siis järgmisel aastal enam nii ei ole.
Kuidagimoodi meil ikka läheb, aga ebakindlus on päris suur. See tuleneb klientide käekäigust. Oleme puhtalt allhankefirma ja kõik sõltub meie kundede tellimustest.
Käibe nimel tuleb rohkem pingutada. Eelmisel aastal jäi meie käive 2012. aasta tasemele, kuid hinnatase langes 8–10 protsenti. See tähendab, et tegime sama käibe nimel kümme protsenti rohkem tööd.
Selle aasta eesmärkide kohta ei julge rohkem midagi öelda kui seda, et arvatavasti jääb käive jällegi samaks.
Möödunud aastal panustasime palju seadmetesse ja tootmise laiendamisesse. Ka tänavused investeeringud on juba käsil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  18. March 2014, 20:02
  Otsi:

  Ava täpsem otsing