Palun negatiivset lisaeelarvet

25. september 2014, 11:29
Peep Talimaa
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20140925/OPINION/140929955/AR/0/AR-140929955.jpg

Kuna valitsus on end eelarve lappimiseks tehtud seadusemuudatustega selgelt ammendanud, tuleks edaspidi kõne alla vaid kulude kärpimine.

Valitsus on heaks kiitnud järgmise aasta riigieelarve eelnõu. Selles kajastuvad kuuldavasti kõik valitsuse poolt eesmärgiks võetud tegevused. Numbrite keeles rääkides on riigil tuleval aastal tulusid oodata veidi vähem kui kulusid, vastavalt 8,45 miljardit ja 8,54 miljardit eurot. Kõik on lootuste meelevallas ja seaduste piires, võiks vist resümeerida.

Meie riigieelarve puhul on tihti välja toodud, ja osalt just kui ettegi heidetud, et suur osa selle kulupoolest on juba ette erinevate seaduste ja regulatsioonidega paika pandud. Poliitilised kokkulepped siis nende hulgas või neile veel lisaks.

Teisalt on aga nõnda hea mõnus teha lisaeelarvet, eeskätt negatiivset lisaeelarvet. Kui on ikka selge, et tulude pool kokku ei jookse, siis tuleb eelarvenumbrist lihtsalt maha rehkendada kõik need väljaminekud, mis seadusega paigas. Ning ülejäänu osas sooritada proportsionaalne kärbe kõigi ministeeriumide kaupa. Et iga ministeerium ise vaatab, kust ta end koomale tõmbab. 

Kuna valitsus on viimatiste eelarve lappimiseks või kasvatamiseks tehtud seadusemuudatustega end selgelt ammendanud, kui vähegi ettevõtjasõbralikkust säilitada soovib, siis tulebki kõne alla vaid kulude kärpimine. Ja selleks paistab ruumi küll olevat.

Õigupoolest suisa ootakski negatiivsel lisaeelarvet, enne kui ka kõik teised ministeeriumid hakkavad endale keskkonnaministeeriumi eeskujul sadade kaupa 330euroseid kontoritoole kokku ostma. Selliste plaanide pealt annab kokku hoida küll.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2014, 11:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing