Hõbeda hind võib veel palju tõusta

28. aprill 2011, 15:01

Vaatamata sellele, et Lähis-Ida on muutnud nafta päevakajaliseks ning kuld on juba aastaid kõneainet pakkunud, on hõbeda tootlus olnud 10 aasta jooksul palju suurem kui teistel maavaradel või väärismetallidel. Samuti edestab hõbe kümne aasta lõikes kõiki Ameerika aktsiabörse.

Pärast ligi 150% tõusu viimase aasta jooksul, on „vaese mehe kuld” tekitanud suurt kõneainet viimastel nädalatel. Hõbeda hinna volatiilsus on loonud turu, kus „pullid” ja „karud” võitlevad ülemvõimu eest üha vahutavamas tempos.

Kauplemise maht hõbeda futuuridega (CME Group andmetel) tõusis esmaspäeval 319205 lepinguni, mis on hiiglaslik 58,6% hüpe oma eelnevalt rekordilt eelmise aasta 9. novembril. 2010. aastaga võrreldes on lepingute maht kasvanud 218%.

50 dollarit untsi eest – kas ainult psühholoogiline piir? Mida lähemale 50 dollarile on hõbe liikunud, seda närvilisemaks on turg läinud. Näiteks esmaspäeval maksis hõbeda unts mitmekümne aasta kõrgeimal tasemel - 49.82 dollarit, vähem kui 24-tundi hiljem oli hõbeda hind kaotanud üle 10%, makstes 44.28 dollarit untsi eest. Hõbe võib lühiajaliselt olla volatiilne ning hea ostuvõimalus, sest pikaajalisem trend on viidanud üles. Kui hõbe murrab 50-piirist läbi, võib järgmine siht olla 100 dollarit untsi eest.

Kas hõbeda näol on äkki tegu hoopis järjekordse mulliga? Märtsis panid investorid (Birinyi Associates andmetel) 880 miljoni dollari väärtuses raha erinevatesse hõbedaga seotud ETF-desse (börsil kaubeldavad fondid). See jääb küll alla Jaapanile ja arenevatele turgudele, kuid on siiski suur summa arvestades seda, et tegu on ainult ühe kindla metalli, mitte sektori või riigiga.

2009. aastal kauples hõbe alla 10 dollari untsi eest. Liikumine üle 50 tähendaks hõbeda hinna viiekordistumist vähem kui kolme aastaga. Esmaspäevane kukkumine tehnilises analüüsis tähendaks „blow-off top” ehk järsk ja kiire hinnatõus, millele järgnes järsk ja kiire langus.

Kuld käitub võrreldes hõbedaga palju rahulikumas meeleolus: peale uue rekordhinna puudutamist esmaspäeval kaotas kuld vähem kui pool protsenti oma hinnast. Tänaseks hommikuks on kuld jõudnud uue rekordini ning hõbeda hind roninud üle 48 dollari untsi eest.

Kasvav inflatsioon on pannud investoreid väärismetallide ostma. Föderaalreservi kerge rahanduspoliitika ning rekordmadalad intressimäärad on negatiivselt mõjunud maailma reservvaluutale dollarile ning pannud väärismetallid särama.

 

NB! Antud artikkel on informatiivne ega ole mõeldud ostu- või müügisoovitusena artiklis välja toodud varadele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. April 2011, 15:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing