Apple kärpis Cooki palka

Tim Cook  Foto: EPA
Pille Ivask • 7. jaanuar 2017 kell 9:15

Apple on otsustanud kärpida juhi Tim Cooki palka 15% jagu, kuna ettevõte ei täitnud eelmiseks aastaks seatud eesmärke.

Cooki aastapalk vähenes seega 8,7 miljonile dollarile, teatas ettevõte eile. Apple lisas edastatud läkituses, et 2016. aastal ei õnnestunud ettevõttel täita ei käibe- ega kasumieesmärke.

Kuna iPhone’ide müük eelmisel aastal just kõige paremini ei läinud, pidi Apple tunnistama esimest käibelangust viimase 15 aasta jooksul. Niisiis teataski ettevõtte juhatus, et ettevõtte juhid peavad võtma ebaõnnestumise eest rahalise vastutuse.

Kuigi Cooki palk tõusis möödunud aastal varasemalt 2 miljonilt dollarilt 3 miljonini, sai tema palk hoobi eeskätt boonuseid silmas pidades. Kui varasematel aastatel on Cook ning teised juhtfiguurid saanud palgalisa maksimummäära ulatuses, kahanes eelmisel aastal boonus 89,5%ni. See tähendab, et Cooki boonused kukkusid eelmisel aastal 5,4 miljoni dollarini. Võrdluseks, 2015. aastal sai Cook tubli töö eest boonust 8 miljonit dollarit. Seega sai Cook möödunud aastal palka kokku 8,7 miljonit dollarit, mis on 1,6 miljonit vähem kui aasta varem.

Peamine aktsia hind

Siiski tasub märkida, et Cooki sissetulekuid arvestades on tema jaoks palganumbrist palju olulisem see, mida teeb Apple’i aktsia hind. Eelmisel aastal täitus Cookil viis aastat Apple’i juhina ning seega sai ta endale 1,3 miljonit ettevõtte aktsiat. Nende koguväärtus on praegu 136 miljonit dollarit.

Võrreldes teiste Apple’i tähtsamate tegelastega on Cooki palk väga suur. Viie tippametniku, nende seas näiteks finantsjuhi Luca Maestri kui ka müügijuhi Angela Ahrendtsi, kogupalk jäi eelmisel aastal kokku 26 miljoni dollari juurde.

Apple’i aktsia on väga tundlik iPhone’i müüginumbrite suhtes, kuna see moodustab lõviosa Apple’i käibest.

iPhone’i müüginumbrid kukkusid eelmisel aastal kõigis kolmes kvartalis, langedes kolmandas kvartalis 45,5 miljoni ühikuni. Peamisteks käibelanguse põhjusteks peetakse Samsungi konkurentsi ning teiste nutitelefonitootjate turule tulekut, aga ka uute iPhone’ide tagasihoidlikke muudatusi, mis ei suuda inimesi panna uut õunatelefoni ostma.

Apple’i aktsia lõpetas aasta 10% suuruse tõusuga. Võrdluseks, Dow aktsiaindeks tõusis 13% ning S&P 500 9,5%.

Selle kuu lõpus avaldab Apple neljanda kvartali majandustulemused, mis saavad olema kindlasti põnevad, kuna see annab arutust, kuivõrd suutis ettevõte kasu lõigata Samsungi Note 7 nutitelefoni fiaskost. Teadupärast oli tegu telefoniga, mis kasutajatel mitmel puhul süttis ning suitses. Samsung otsustas kiiresti telefoni tootmise lõpetada.

Hetkel kuum