Eestis asuvalt ettevõttelt saadud dividendi deklareerima ning selle pealt maksu maksma ei pea. Kuid sageli ei jää investor kodubörsile pidama – ühes heas portfellis võib olla aktsiaid üle kogu maailma.
- Investeerimisel tuleb silmas pidada ka eri riikides kehtivaid dividendi maksumäärasid. Foto: Panthermedia/Scanpix
Üldiselt kehtib rusikareegel, et kui ettevõte on oma maal juba dividendi pealt maksud tasunud, siis Eestis enam dividendi ei maksustada. Seda küll vaid juhul, kui õnnestub ettevõttelt saada tõend selle kohta, et nad on maksud tasunud. See võib olla teinekord üsna keeruline protsess. Lähiriikidest aktsiaid ostes tasub meeles pidada, et Eestis on tulumaksumäär 20, Balti-ja Põhjamaades üldjuhul 15 protsenti.
Rahvusvaheline konsulteerimisettevõte Deloitte koostas hiljuti tabeli, kus koondas kokku dividendi maksumäärad eri riikides. „Nulliringi“ pääses lisaks Eestile veel Läti. Samas Leedus tuleb dividendi pealt – olenevalt investeerimisviisist – kas siis eraisikuna või firma alt – maksta kuni 15 protsenti riigile. Poola nõuab dividendilt 19protsendist osa. Rootsis jääb dividendi pealt kinnipeetav osa välisriigi kodanikule 0–30protsendisesse, Taanis 0-27 protsendi vahemikku. Soome riik koorib välismaalase dividendilt 20 protsenti. Norra küsib välisinvestorilt fjordide maal teenitud dividendi eest 25 protsenti tagasi. Venemaal tuleb aga dividendi pealt tasuda riigile 15 protsenti.
Sealjuures kehtib Deloitte'i andmetel põhimõte, et kui investeeritakse ettevõtte alt, siis on võimalik investoritel mõnel juhul ka mõningast maksutagastust nõuda.
Seotud lood
Tubakasektor on viimase kümnendiga drastiliselt muutunud. Järgmise viieteist aasta jooksul asendatakse sigaretid teaduspõhiste alternatiividega, kirjeldab turu muutusi Philip Morrise välissuhete juht Kai Tammist.