Mait Kraun • 15 jaanuar 2018

Kuidas kaevandusfirmade rallist osa saada?

Kaevandus Argentinas  Foto: Reuters/Scanpix

Tööstusmetallid ja teised materjalid ning nende kaevandajad on investorite seas viimase poole aastaga muutunud aina populaarsemaks. Kuidas tekkinud trendist aga osa saada?

Tuleb välja, et on mitu moodust toorainetesse investeerida. Esiteks on võimalik osta tooraineid kaevandavaid ettevõtteid, mille aktsiad on toorme endaga küllaltki tugevas korrelatsioonis. Teiseks saab investor börsil kaubeldava fondi kaudu investeerida ka otse toorainesse.

Mõlemal juhul tuleb investoril arvestada, et sektor on küllaltki volatiilne ja riskantne ning kõiki varasid sinna paigutada pole mõtet. Küll aga on trend positiivne ning analüütikute hinnangul tasub tootlust jahtivatel investoritel rongile hüpata.

Investeeri kaevandusfirmadesse

Esimene võimalus, kuidas toorainetesse investeerida, on osta toormeid kaevandavaid ettevõtteid.

Swedbank Marketsi spetsialist Rainer Saad ütles, et kaevandusfirmade aktsiatesse investeerimiseks on mitu viisi. Ta tõi välja, et võimalik on osta mõne konkreetse kaevandusfirma aktsiat või investeerida börsil kaubeldavasse fondi (ETF), kuhu on koondatud mitme kaevandusfirma aktsiaid. „Üks selliseid ETFe on näiteks SPDR Metals & Mining, mis hõlmab endas rohkem kui 30 kaevandusfirma aktsiaid,“ ütles Saad.

Kõne all olev ETF on viimase aasta jooksul kallinenud veidi üle 20 protsendi. Suurem osa sellest kasvust on toimunud viimase kahe kuu jooksul.

Välja tasub ka tuua Vanguard Precious Metals & Mining Fundi, mille keskmine aastane tootlus on alates 1991. aastast olnud 4,86 protsenti. Tõsi küll, S&P 500 indeksi vastav tootlus on olnud samal ajaperioodil 9,93 protsenti. Küll aga on fond tõusuperioodidel olnud äkilisem, mis tähendab, et selle volatiilsus on samuti suurem.

Need, keda huvitab eelkõige kulla hinnale panustamine, peaksid Saadi sõnul vaatamata Vaneck Vectors Gold Miners ETFi (GDX) poole. Tegemist on fondiga, mis hõlmab rohkem kui 50 kullakaevandusfirma aktsiaid, mis on noteeritud Austraalia, USA ja Kanada börsidel.

Investeeri sektorisse ETFi kaudu

Saad lisas, et ETFide kaudu on võimalik investeerida ka konkreetsemalt mõnda toorainesse või väärismetalli. Populaarsemate seas on näiteks PowerShares DB Commodity Index Tracking Fond (DBC) ja iShares S&P GSCI Commodity-Indexed Trust.

Toorainetega kaubeldakse peamiselt futuuriturgudel ning mainitud börsil kaubeldavad fondid hoiavadki futuure alusvarana. Üldjuhul pole investoril mõtet otse futuuriturule minna, sest teenustasud võivad suureks paisuda, hajutamine on raskendatud ning tuleb endale selgeks teha hulganisti tehnilisi nüansse. Futuure kasutavad pigem kauplejad.

Arvestada tuleb ka indeksifondide osakaalu ja riskide kasvuga

Kindlasti tuleks investoril varade jaotamisel meeles pidada, et indeksifondides on toorainetega seotud ettevõtted juba sees. Näiteks Standard & Poor’s 500 indeksit järgivas börsil kaubeldavas fondis SPDR S&P 500 on 9 protsendi ulatuses energiafirmasid ning 3 protsendi ulatuses baasmetallide kaevandajaid.

Teistes riikides (Ameerika Ühendriikidest väljaspool) kipub toorainete osakaal olema isegi suurem. Seega, kui investori eesmärk on hoida näiteks 10 protsenti portfellist kaevandusfirmades ning portfelli on juba soetatud ka indeksifonde, siis peaks kindlasti silmas pidama ka toorainete osakaalu indeksifondis.

On selge, et ainult toorainetega seotud fondide ostmisel võib investori portfelli riskitase märkimisväärselt tõusta, sest üleüldine sektori volatiilsus on küllaltki kõrge. Näiteks Bloombergi toorainete indeksi keskmine volatiilsus on ajaperioodil 1999–2017 olnud 19,56 protsenti.

Rainer Saad ütles, et toorainetega seotud varadesse investeerimisel tuleb kindlasti arvestada riskidega ning enne otsuse tegemist tuleks ettevõtte või fondi kohta teha põhjalik analüüs.

Hetkel kuum