Turgude taastumine: kas surnud kassi põrge?

07. veebruar 2018, 17:00
New Yorgi börs
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180207/BORS/180209711/AR/0/AR-180209711.jpg
Ainult tellijale

USA futuuride langus ennustas korrektsiooni jätkumist vaid päev pärast seda, kui maailma turud näitasid reedel alanud börsipaanika järel esimesi taastumismärke.

„On risk, et korrektsioonile järgnenud ralli on vaid võnge, millele järgneb järjekordne müügilaine,“ tõdes ETX Capitali vanemanalüütik Neil Wilson MarketWatchis. Täpsemalt viitas ekspert sellele, et USA futuurid, mis peaksid ennustama arengut pärast turgude avanemist, on taas languses.

Seda lubab ennustada tõsiasi, et Dow Jonesi indeksi futuur on langenud enne turu avanemist 0,33, S&P futuur 0,39 ning Nasdaqi futuur pea protsendipunkti võrra. Veel mõjutab turge see, et USA valitsus seisab taas silmitsi osalise tööseisaku ohuga, kuid seadusandlik võim ei nõustu nende välja käidud kulutusprogrammiga.

Müügilaine sai alguse pärast seda, kui USA riigivõlakirjade intressid eelmise nädala reedel tõusid, põhjuseks kiire palgakasv. Seetõttu kardavad analüütikud, et turgude stabiliseerumine võtab aega ning volatiilsus võib veel mõnda aega püsida.

JPMorgani arenevate turgude analüütik Richard Titherington volatiilsust aga ootamatuks ei pea. „Ainus üllatus on see, et korrektsioon ning sellega kaasnevad kõikumised ei jõudnud turgudele juba varem,“ sõnas ta.

Optimism Euroopast

Samas jätkus eile USA turgudelt avanud suure languse järgne optimism täna ka Euroopas. Briti börsiindeks FTSE 100 oli plussis pea protsendiga, samas kui FTSE MIB kerkis veelgi rohkem. Nii Saksamaa kui ka Prantsusmaa börsiindeks kerkisid vastavalt 0,8 ja 0,6 protsenti.

Euroopa suuri ja keskmise suurusega ettevõtteid ühendav Stoxx 600 peegeldas samuti optimismi, kerkides täna ligi protsendi. IBEX 35 oli plussis 0,7 protsendiga.

Vahetult enne turu sulgumist pakkus investoritele rõõmusõnumeid ka kodumaine Balti turg, mille koondindeks oli kerkinud 1,72 protsendi võrra. Tallinna börs tõusis seejuures 1,38, Riia börs 1,4 ning Vilniuse börs 1,3 protsenti.

Punases Aasia

Kuigi pärast USA turgude sulgumist ning Aasia turgude avanemist levis optimism ka sinna, lõpetasid viimased ikkagi punases. Erandiks oli Jaapani Nikkei 225, mis ainsana lõpetas börsipäeva 0,16 protsendiga plussis, 21 645,37 punkti juures.

Marginaalselt ehk 0,02 protsendiga oli miinuses Asia Dow, kõige rohkem, 1,82 protsendiga, aga Shanghai börsiindeks. Singapuri börsiindeks langes 0,66, Sensex 0,33 ning Hang Sengi indeks 0,89 protsenti.

„Hiina turul on likviidsusprobleem,“ ütles CMB strateeg Daniel So MarketWatchile seisu selgitades. Langust põhjustab värskete suurte investorite vähesus turul, seda olukorras, kus tugeva finantsvõimendusega turuosalised peavad aeg-ajalt oma osalust vähendama, et vastata likviidsusregulatsioonidele.

USA alustas mõõduka langusega

USA börs alustas aga tänast börsipäeva samuti punases, nagu futuuride järgi ennustada võis. Tõsi, langus on pigem mõõdukas.

Nii avanes kõige suuremas miinuses Nasdaq, seda 0,4 protsenti madalamal. S&P 500 kahanes esimestel minutitel ligi viiendiku protsendipunkti võrra ning Dow Jonesi langus jäi samasse suurusjärku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. February 2018, 16:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing