Mait Kraun • 28. aprill 2018 kell 6:30

Börsifirmade võlatase ohustab aktsiaturge

Aktsiagraafik.  Foto: Shutterstock

Kõrged hinnatasemed ning rekordini tõusnud USA ettevõtete võlatase muudab võlakirjade tootluse kasvu aktsiaturgude jaoks küllaltki suureks riskiks, ütles Societe Generale globaalsete uuringute juht Andrew Lapthorne.

Investorid on viimastel aastatel kõrgetele suhtarvudele läbi sõrmede vaadanud ning põhjuseid on mitmeid. Börsifirmade kasumid on tugevad, intressimäärad on madalal püsinud ning inflatsioon on tagasihoidlik. Kui võlakirjade tootlused ja inflatsioon korraga tõusma hakkavad, siis ei pruugi headest kvartalitulemustest aktsiate turgutamiseks enam piisata.

Veebruaris toimunud korrektsioon viis Standard & Poor’s 500 indeksi jaanuaris saavutatud tippudest enam kui 10 protsendi madalamale. Lisaks sellele ootavad investorid börsifirmadelt ligi 20protsendilist kasumikasvu, mis on ettevaatava hinna ja kasumi suhet madalamale viinud. Mõlemad näitajad on aga ajaloolistest keskmistest kõrgemal.

FactSeti andmetel on S&P 500 indeksi 12 kuu ettevaatav hinna ja kasumi suhe 16,5. See on kõrgemal nii 5 kui ka 10 aasta keskmistest, mis on vastavalt 16 ja 14,2.

Rekordiline võlatase

Lapthorne ütles, et USA börsifirmade kõrge võlatase on üks põhjus, miks investorid muretsevad intressimäärade tõusu pärast.

USA 10-aastaste võlakirjade tootlus tõusis sellel nädalal 3 protsendi tasemest kõrgemale – viimati juhtus see 2014. aastal. Ajaloolisi tasemeid vaadates on see aga jätkuvalt madal tase. Aga kõrgemad intressimäärad muudavad võlgade teenindamise keerulisemaks. See esitab USA börsifirmadele väljakutse, sest praegu on nende võlatase rekordkõrgustes.

FactSeti andmetel on ettevõtete võla ja omakapitali suhe tõusnud 95,5 peale, mis on kõrgeim tase alates 1999. aastast. Veebruaris hoiatas S&P Global Ratings, et palju võlga võtnud ettevõtete pankrottide arv võib krediidituru kitsenemisel märkimisväärselt tõusta.

Allpool olevalt graafikult on näha, et USA ettevõtted (tehnoloogiafirmad on välja jäetud) on laenamist jätkanud, aga Euroopas ja Jaapanis on olukord paranenud.

Kõrgemad laenukulud võivad piirama hakata ka aktsiate tagasiostu programme. Seni pole seda veel juhtunud. 2017. aastal kulutasid S&P 500 ettevõtted tagasiostudele enam kui pool triljonit dollarit. Goldman Sachsi analüütikud prognoosivad, et börsifirmad kulutavad sellel aastal tagasiostudele lausa 650 miljardit dollarit.

Tagasioste järjest raskem lubada

Lapthorne ütles, et tema arvates hakkab tagasiostude maht vähenema, sest ettevõtted ei saa seda endale lihtsalt lubada. Tal on ka teisi põhjuseid, miks ta on USA aktsiate suhtes murelik.

Kui võlakirjade tootlused langesid, siis kvaliteetsel aktsiatel, mis peaks portfelli kaitsma (näiteks kommunaalfirmad või esmatarbe kaupade tootjad) läks väga hästi – nende hinnatasemed tõusid pea rekorditeni. Viimase kolme kuu jooksul on kaitsvatel aktsiatel aga kõige kehvemini läinud. S&P 500 esmatarbe kaupade tootjate sektor on kolme kuuga kukkunud 15 protsenti. Terve indeks on sama ajaga kaotanud 6,8 protsenti.

Lapthorne arvab, et kasumid ei ole aktsiahindade tõusuks piisavad. Samas võivad need praegu aktsiaturge stabiilsena hoida.

„Aktsiaturud langeksid palju kiiremini kui kasumid nõnda kiiresti ei kasvaks. See hoiabki aktsiaturge praegu vee peal,“ lisas investeerimisfirma Edward Jonesi strateeg Kate Warne.

Inflatsioon võib üllatada

Warne ütles, et inflatsiooniga seotud üllatuste potentsiaal on väga suur ning selle pärast on ka investorid mures. „Investorid juba teadsid, et kasumid saavad olema väga head ning ettevõtted ületavad ootusi. Samas ei olda kindlad, kas inflatsioon hakkab nüüd tõusma või mitte.“

On mitmeid põhjuseid, miks USA 10-aastaste võlakirjade tootlus kasvab. Ühendriikide riigieelarve on suurelt defitsiidis, mis tähendab, et riik peab veelgi enam laenama. Föderaalreserv püüab samal ajal aga varaostuprogrammi käigus soetatud võlakirjadest lahti saada.

Tõsi, suurem langus aktsiaturgudel tähendaks, et investorid otsivad turvasadamaid – see tähendab, et võlakirjade tootlused võivad siis madalamale laskuda.

Samal ajal on inflatsioon vaikselt kiirenemas. Inflatsioon oli veebruaris 1,8 protsenti ning tõenäoliselt jõuab see Föderaalreservi seatud 2 protsendi sihini küllaltki kiiresti. Eriti juhul, kui toorainete hinnad jätkavad tõusu.

Warne ütles, et ettevaatavad suhtarvud, mis on praegu madalamal kui aasta tagasi, osutavad aktsiaturgudele pigem pikaajalist, mitte lühiajalist ohtu.

„Kui arvestada, et kasumid on tugevad ning meie väljavaade aktsiate suhtes pole muutunud, siis ootame jätkuvat tõusu. Kui vaadata aga hinnatasemeid, siis peaksid investorid pikaajalise oodatava tootluse osas olema ettevaatlikumad. Need võivad olla madalamad kui me oleme harjunud,“ ütles Warne.

Hetkel kuum