Lauri Teder • 29. august 2018
Jaga lugu:

Barnieri kommentaar turgutas naela ja langetas Briti börsi

Briti naelsterlingid  Foto: Scanpix / Reuters

Michel Barnier, ELi volitatud läbirääkija Brexiti-kõnelustel, vihjas kolmapäeval, et Euroopa Liit on valmis pakkuma Ühendkuningriigile uut laadi partnerluslepet, tuues sellega kaasa naelsterlingi kiire kallinemise.

"Oleme valmis pakkuma ÜK-le partnerluslepet, milletaolist pole varem pakutud ühelegi teisele riigile," teatas Barnier ajakirjanikele Berliinis, lisades aga samas, et Euroopa Liit nõustu ühegi tingimusega, mis kahjustaks liidu ühisturgu.

Valuutaturg reageeris uudisele silmnähtava vaimustusega: Briti nael hüppas Barnieri sõnade järel nii euro kui dollari suhtes rohkem kui 0,7% kõrgemale, väljudes seega oma nädalaid kestnud madalseisust. Vääringu peamiseks nõrgestajaks on olnud novembris saabuv lahkumiskokkuleppe sõlmimise tähtaeg ning vahepeal aina tõenäolisemaks muutunud võimalus, et Ühendkuningriik väljub Euroopa Liidust sootuks ilma igasuguse kaubanduskokkuleppeta. Viimasel juhul toimuks kaubandus saareriigi ja mandri vahel alates märtsist WTO kehtestatud kõrgemate tariifide alusel.

Londoni börsile valuuta tõus paraku hästi ei mõjunud: aktsiaindeks FTSE 100 vajus päeva kokkuvõttes 0,71% madalamale. Naela kallinemine kahandab teistes valuutades teenitud tulude väärtust ning nõrgestab seetõttu kaupade või teenuste väljaveoga tegelevaid ÜK ettevõtteid. Samas on olukord kasulik sektoritele, mille haare on peamiselt siseriiklik: toidutootjate aktsiad liikusid 0,8% kõrgemale ja kinnisvarafirmad kerkisid 0,4%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum