Pille Ivask • 25 november 2017

Eduka avaliku esinemise 7 nippi

Esinemishirm.  Foto: Erik Prozes

Avalikku esinemist on psühholoogid sageli nimetanud inimese kõige suuremaks hirmuks üldse. Kuidas talitada, kui publiku ees põlv ja hääl värisema kipuvad?

Esinemine ja kõnelemine on osad meie igapäevaelust. Head rääkimisoskust läheb tarvis kõikjal ning seetõttu on paslik teada, kuidas mõjuda teistele hea esinejana, ja mis veel tähtsam, ka iseendale enesekindel paista.

Järgnevalt seitse omadust, mis iseloomustavad häid avalikke esinejaid.

Näe hea välja. Kui sa tahad jätta endast esinejana head muljet, pane kõigepealt end hästi riidesse. Vali oma riietus selle järgi, kelle ees sa esined. Näiteks kui sa lähed oma äriplaani potentsiaalsetele investoritele tutvustama, püüa kanda rõivaid, mida sa arvad, et su kuulajaskond võiks kanda. See aitab sul juba ruumi sisenedes publikuga kontakti saavutada.

Kuigi hästi riietumine on oluline, tasub siiski üldjuhul hoida pigem konservatiivsemat joont. Esineja ülesanne on siiski võluda publikut oma kõnega ning liiga efektsed või edvistavad riided võivad tähelepanu kõrvale juhtida.

Püüa hoida tempot. Kuna esinemist on peetud inimese suurimaks hirmuks, kipub avaliku kõnelemise ajal üldjuhul muutuma nii inimese hääl kui ka kõnetempo. Siinjuures on huvitav just see, et inimestele tundub publiku ees rääkides reeglina, et nende tempo on liiga aeglane, samas tegelikkuses kipuvad inimesed kiirustama. See omakorda võib segada nii publikul su jutust arusaamist kui ka jätta mulje, et sa ei ole oma sõnades kuigi kindel. Seesuguste olukordade vältimiseks on soovituslik näiteks püüda esinemise ajal aeglasemalt rääkida ning katsuda iga sõna väga korrektselt välja hääldada.

Unusta parasiitsõnad. Parasiitsõnad “nagu” ja “et” või nii-öelda jututühimiku täiteks kasutatavad “ee” või “eem” tuleks endast võimalikult kiiresti välja harjutada. Tõsi, parasiitsõnad on saanud mõnes mõttes justkui kultuurinormiks ning neid peetakse normaalse kõne osaks. Siiski võib öelda, et seesuguste väljendite kasutamine vähendab su tõsiseltvõetavust ning professionaalsust. Ära unusta, et jututühimikku ei pea alati millegagi täitma. Ka vaikus võib väga kõnekas olla.

Ära karda silmsidet. Silmside võib küll mõnedel juhtudel ebamugavust või kohmetust tekitada, ent üldjuhul näitab inimestele silma vaatamine, et sa oled aus ja enesekindel inimene. Püüa hoida publikuga silmsidet ka avaliku esinemise ajal. Selleks püüa esinemise ajal vaadata erinevatele inimestele silma. See suurendab nii su enesekindlust kui annab aimu publiku reaktsioonist su esinemisele.

Kaasa oma publikut. Püüa esinemise ajal vähemalt üks kord kaasata publikut. Küsi mõni päevakajaline küsimus või tee mõni hea nali, mis püüaks inimeste tähelepanu.

Ära pelga žeste. Kui sa juhtud olema keegi, kes kipub nii-öelda kätega rääkima, siis püüa see harjumus enda kasuks tööle panna. Üldjuhul peetakse kõnelejaid, kes esinemise ajal žestikuleerivad, veenvamaks. Siiski on tähtis, et sa liiga hoogu ei satuks ning veidralt ei mõjuks.

Harjuta, aga ära õpi pähe. Pähe õpitud kõnesid peetakse ilmselt ühtedeks halvemateks, kuna neist kaob sageli inimlikkus ning öeldu mõjub robotlikult ja puiselt. Püüa meelde jätta oma kõne põhipunktid ning esinedes mööda neid nii-öelda käia.

Refereeritud väljaandest Entrepreneur.

Hetkel kuum